Sokaklar ısındı: Gösterilerde maske ve sosyal mesafe endişesi

Sokaklar ısındı: Gösterilerde maske ve sosyal mesafe endişesi

Alman hükümeti, hafta sonunda başta Berlin olmak üzere birçok kentte düzenlenen ırkçılık karşıtı gösterilere binlerce kişinin katılması üzerine protestoculara koronavirüsle mücadele kurallarına uyma çağrısında bulundu.

Almanya'da hafta sonunda George Floyd'un ölümüyle bağlantılı olarak düzenlenen geniş katılımlı gösteriler üzerine hükümetten protestoculara koronavirüs önlemleriyle ilgili hatırlatma geldi. DW Türkçe’ye göre, başkent Berlin'de geçen cumartesi gerçekleştirilen ırkçılık karşıtı protestoya yaklaşık 15 bin kişi katılırken Münih'te de 25 bine yakın gösterici sokağa çıktı. Hamburg ve Frankfurt dahil birçok kentte de benzer protesto gösterileri düzenlendi.

VİRÜS YAYILMIŞ OLABİLİR

Özellikle Berlin'deki Alexander Meydanı'nda bin 500 kişinin katıldığı eylemde çekilen görüntülerde birçok protestocunun sosyal mesafe kurallarına uymadığının görülmesi, bu gösteridekiler arasında virüsün yayılmış olabileceğine dair endişeleri de beraberinde getirdi.

Protestolarla ilgili Berlin'de gazetecilere açıklamada bulunan hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bu tip etkinliklerde maske takılması ve en az 1,5 metrelik mesafe kuralına uyulması gerektiğini söyledi.

KURALLARA UYULMAMASI ENDİŞE VERİCİ

“Almanya'da da insanların sokaklara çıkıp ırkçılığa karşı net bir tavır sergilemesi iyi bir şey” diyen Seibert, buna karşın birçok katılımcının koronavirüs kurallarına uymamasının endişe verici olduğunu belirtti. Seibert, “Böyle yaparak hem kendileri hem de başkaları için büyük bir risk oluşturuyorlar” diye konuştu.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer de konuya ilişkin açıklamasında “sokağa çıkan insanların özel bir ruhu ortaya koyduğunu” ancak halk tarafından sergilenen bu ruhun koronavirüsü de dikkate alması gerektiğini söyledi.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT
2 Yorum