SMS'in sonu geliyor

SMS'in sonu geliyor

Mesajlaşma geçmişte kaldı: SMS dönemi sona eriyor. Yıldan yıla SMS gönderimi azalıyor...

SMS'in (kısa mesaj servisi) önemi giderek azalıyor. Bunun yerine, giderek daha fazla insan WhatsApp, Telegram veya Signal gibi çevrimiçi hizmetleri kullanıyor: 2023 yılında Almanya'da internet üzerinden yaklaşık 891 milyar anlık mesaj gönderildi. Bu bir önceki yıla göre neredeyse yüzde on bir daha fazla. Bu hizmetlerin her düzenli kullanıcısı ayda ortalama 379 kısa mesaj gönderdi. Söz konusu rakamlar Federal Ağ Ajansı'nın verilerine dayanıyor.

Buna karşılık, kısa mesaj kullanımı azalmaya devam ediyor. 2023 yılında Almanya'da sadece 5,3 milyar kısa mesaj gönderildi. 2022 yılına kıyasla 0,5 milyarlık bir düşüş anlamına geliyor. 2019 yılı rakamı ise 7,9 milyardı.

BİR ZAMANLAR ZİRVEDEYDİ

Metin mesajlaşma 2012 yılında zirveye ulaşmış ve sadece Almanya'da 59,8 milyar metin mesajı gönderilmişti. Ancak akıllı telefonların ve çevrimiçi hizmetlerin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte bu rakamda istikrarlı bir düşüş yaşandı.

Metin mesajlaşma hizmetinin geliştirilmesi 1980'lerde Avrupalı telekomünikasyon şirketleri tarafından ilerletilmeye başlanmıştı. 1984 yılında Finlandiya'dan Matti Makkonen, güvenli iletişim için cep telefonu şebekesinde kullanılmayan kapasitenin kullanılmasını önerdi. Bu, bir SMS hizmetinin kurulmasına ilişkin ilk düşüncelerin ortaya çıkmasına yol açtı.

SMS için nihai standart 1989 yılının başında kabul edildi. Bir SMS mesajının en fazla 160 karakter uzunluğunda olması şart koşuldu. Bunun basit bir nedeni vardı: Geliştiriciler kartpostal ve telekslerin çoğunun 160 karakterden daha kısa olduğunu gözlemlemişlerdi.

3 Aralık 1992'de ilk kısa mesaj nihayet SMS hizmeti aracılığıyla bir bilgisayardan İngiliz Vodafone şebekesindeki bir cep telefonuna gönderildi. Mesajın içeriği “Mutlu Noeller” idi ve alıcı o sırada bir şirket Noel partisinde olan bir Vodafone çalışanıydı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT