Siyahi İsrailliler, Beyazlara ayaklarını öptürdü

Siyahi İsrailliler, Beyazlara ayaklarını öptürdü

Gazze'deki olaylar sürerken "Siyahi İsrailliler"in "Beyazlar"a ayak öptürdüğü video gündeme düştü.

ABD'de kendini “Siyahi İsrailliler” olarak tanımlayan vatandaşların “Beyaz Amerikalılar”a ayaklarını öptürdüğü video sosyal medyayı salladı.

2022 yılında çekilen videoda ceketlerinde Yahudilik sembolü olarak bilinen "Davud'un Yıldızı" bulunan Siyahi gençlerin ABD'de bir kadına ayaklarını öptürdükleri görüldü. Filistin ile İsrail arasındaki gerilim devam ederken yeniden gündeme gelen bu videoyla sosyal medya kullanıcıları grubun “kim olduğunu” araştırmaya başladı.

SİYAHİ İSRAİLLİLER KİMDİR

"Black Hebrew Israelites" olarak bilinen grubun “Siyahi İsrailoğulları hareketi” olarak ortaya çıktığı biliniyor. Afro-Amerikalı topluluğun içinde ortaya çıkan Siyahi İsrailliler, eski İsrailoğulları soyundan geldiklerine inanan bir dini hareket olarak dikkat çekiyor. Bu grup, Yerli ve Latin Amerikalıların da İsrailoğulları soyundan geldiğine inanıyor.

Siyahi İsrailliler, öğretilerinde Hristiyanlık ve Yahudilikten gelen unsurları birleştiriyor. Aynı zamanda, Masonluk ve Yeni Düşünce gibi etkiler de görülüyor. Ancak, Siyahi İsrailliler'in hareketi Yahudi cemaati ve Hristiyanlıkla ilişkilendirilmiyor.

Hareket, 19. yüzyılın sonlarına doğru Afrikalı Amerikalı liderler Frank Cherry ve William Saunders Crowdy'nin İncil'deki İbranilerin soyundan geldiklerine dair vizyonlarıyla başladı. ABD genelinde bu grup 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın başlarına kadar hem Afrikalı Amerikalılar hem de Batı Hintli göçmenler tarafından kuruldu.

NEDEN "BEYAZLAR" AYAKLARINI ÖPÜYOR

ABD'de "Beyaz Amerikalılar" olarak sınıflandırılan kişilerin bu gruba mensup kişilerin ayaklarını öpme nedenleri ise Siyahi ve Yahudiler'e karşı "yüzyıllardır süren ırkçılığın kefaretini ödeme" motivasyonu.

Bazı iddialara göre hareketi destekleyen bazı küçük Siyahi gruplar halka açık gösteriler düzenliyor ve yoldan geçenleri tehdit ederek botlarını öptürüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT