Sinirli ve depresif ruh hali, yorgunluk, uyuma isteği... Kış depresyonunda olabilirsiniz

Sinirli ve depresif ruh hali, yorgunluk, uyuma isteği... Kış depresyonunda olabilirsiniz

Karanlık kış aylarıyla beraber kendisini gösteren kış depresyonu, psikolojik desteğe ihtiyaç doğurabilir. Peki nasıl anlaşılır? İşte detaylar...

Kış ayları kasvetiyle beraber bazen depresif bir ruh halini de beraberinde getirebiliyor. Eğer bu kış kendinizi diğer mevsimlerden daha kötü hissediyorsanız, kış depresyonunda olabilirsiniz. Elbette her olumsuz his, kış depresyonunda olduğunuz anlamına gelmez.

Peki kış depresyonu belirtileri nelerdir?

İşte, "Mevsimsel duygulanım bozukluğu" olarak bilinen kış depresyonunda olabileceğinizi ve yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi gösteren bazı belirtiler...

- Depresif ruh hali
- Konsantre olamama
- İlgisizlik
- Sinirli ruh hali
- Yorgunluk ve enerji eksikliği
- Aşırı uyku ihtiyacı (Hipersomnia)
- Özellikle karbonhidrat açısından zengin gıdalar için iştah artışına bağlı kilo alımı

Sözünü ettiğimiz belirtiler kısa süreli ve yalnızca bir kez veya nadiren ortaya çıkıyorlarsa, muhtemelen patolojik değildirler ve endişelenize gerek kalmaz. Ancak uzun süre devam ederlerse, başka bir zihinsel veya fiziksel hastalıktan kaynaklanıyor olabilirler.

DESTEĞE İHTİYACINIZ OLABİLİR

Kış depresyonu için tipik olan, semptomların iki haftalık bir süre boyunca devam etmesi ve sonbahar ve kış aylarıyla ilişkili olmasıdır. Tanı için ön koşul genellikle depresif atakların son iki yıl içinde meydana gelmiş olmasıdır.

Bu belirtileri yoğun olarak yaşıyor ve bahsi geçen süreçleri, tekrar eden bir biçimde hissediyorsanız, bir psikoloji kliniğine giderek destek almanızı tavsiye ederiz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT