Sınavlarda hijyeni BOREL sağlayacak

Sınavlarda hijyeni BOREL sağlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla seri üretimine geçilen ve bugüne kadar milyonlarca adet satılan borlu antibakteriyel el dezenfektanı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla seri üretimine geçilen ve bugüne kadar milyonlarca adet satılan borlu antibakteriyel el dezenfektanı BOREL, şimdi de ÖSYM'nin yapacağı sınavlarda öğrencileri virüsten koruyacak.

Türkiye'nin ilk ve tek bor katkılı antibakteriyel el dezenfektanı BOREL'den bir müjde de öğrenciler için geldi. Covid-19 ile ulusal mücadeleye bütün kurum ve kuruluşların yoğun katkı sunması amacı doğrultusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in himayesinde yürütülen BOREL antibakteriyel ürün çalışmaları kapsamında BOREL emdirilmiş mendil üretildi.

ÖSYM ile işbirliğine gidildi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan tüm sınavlarda kişisel hijyenin BOREL ürünleriyle sağlanması hedeflenirken, bu doğrultuda Eti Maden ve ÖSYM arasında yapılan ortak çalışmayla sınava girecek olan tüm öğrencilerin kişisel hijyeni BOREL ürünleriyle sağlanacak.

BOREL ürünleri ilk olarak 27 Haziran'da yapılacak Temel Yeterlilik Sınavı ile 28 Haziran'da yapılacak Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi sınavlarında öğrencilere dağıtılacak. BOREL ürünlerinin ÖSYM tarafından daha sonraki tarihlerde yapılacak olan sınavlarda da kullanılması planlanıyor.

Öğrenciler hem elini hem masayı dezenfekte edecek

Sınavların yapılacağı tüm okullarda öğrencilerin kullanması amacıyla BOREL'in 1 litrelik büyük boy ürünleri yer alacak. Okul girişine konulacak bu pompalı 1 litrelik dezenfektanlardan ÖSYM'ye 34 bin adet teslim edilirken, okul girişlerinde polis, gözetmen ve öğrencilerin tamamı ellerini dezenfekte edecek.

Bunun yanı sıra her öğrenciye antibakteriyel özelliğe sahip BOREL emdirilmiş mendiller dağıtılacak. Böylelikle hem öğrencilerin kişisel hijyen gereksinimleri giderilecek hem de sınav esnasında kullanılacak olan masaların ve yüzeylerin temizliği sağlanacak.

Normal ıslak mendillerin aksine borlu içeriği nedeniyle Covid-19'a karşı da etkili olan mendillerden ÖSYM'ye 6 milyon adet teslim edilirken, 6 milyon daha ileri bir tarihte teslim edilecek.

Satışa sunulması da gündemde

Antibakteriyel BOREL ıslak mendilleri şu an yalnızca ÖSYM'nin ihtiyacına göre özel olarak üretilirken, virüse karşı etkili olan ıslak mendilin paket halinde ilerleyen zamanda satışa sunulması için de hazırlık yapıldığı öğrenildi. Satış kararının çıkması ile birlikte BOREL emdirilmiş mendillere zincir marketler ile başta milli e-ticaret platformu epttavm.com olmak üzere internetten ulaşılabilecek.

İHA

HABERE YORUM KAT