Sık telefon kullananlar dikkat: Hemen serçe parmağınızı kontrol edin

Sık telefon kullananlar dikkat: Hemen serçe parmağınızı kontrol edin

Cep telefonları günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri oldu. Sosyal medyada veya anlık mesajlaşma uygulamalarında fazla vakit geçiriyorsanız hemen serçe parmağınızı kontrol edin.

Akıllı telefon ve tabletler teknoloji sektöründe en çok rağbet gören ürünler arasında yer alıyor. Sosyal medya bağımlılığı günümüzde birçok kişi de görülüyor. Uzun süre cep telefonu kullanan kişiler yoğun stres ve yorgunluğun yanı sıra konsantrasyon ile dikkat dağınıklığı da yaşayabiliyor. Doktorlar akıllı telefonların aşırı kullanımı nedeniyle gelişen yeni bir hastalık olduğunu belirtip uyarıda bulunuyor.

AĞRI VE ŞİŞLİK GİBİ PROBLEMLERE YOL AÇABİLİYOR

Telefonların uzun süreli kullanımından sonra serçe parmaklarda belirgin köpüklerin olduğunu ifade eden uzmanlar, süreç ilerledikçe serçe parmaklarda ağrı ve şişlik probleminin olabileceğini vurguladı.

ELDE DEFORMASYONA NEDEN OLUYOR!

Uzun süreli cep telefonu kullanımı elde deformasyona yol açıyor. Uzmanlar cep telefonlarını tek elle kullanmamasını, hafif ve nispeten daha küçük telefonlar tercih edilmesini öneriyor.

SERÇE PARMAKTA OLUŞAN YAMUKLUK DÜZELTİLEBİLİR Mİ?

Beşinci parmaktaki deformasyonun akıllı telefonların vücutta yarattığı tek değişim olmadığını altını çizen Op. Dr. Bildik, duruş bozukluğu, postür bozukluğu, boyun düzleşmesi gibi birçok fiziksel sorunlara yol açabileceği konusunda uyardı. Uzman isim, uzun süreli telefon kullanımından ötürü serçe parmakta oluşan yamukluğun düzeltilip düzeltilemeyeceğine ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Tedavi gerekliliği aslında temelde fonksiyon kaybı ve ağrı oluşumuyla ilgili. Eğer bölgede ağrı oluşmuş ve fonksiyon kaybı oluşmuşsa bir tedavi gerekliliği oluşmuş anlamına gelir. Tedaviye bakış açımız ise ilk başta bu durumu tetikleyen etkenden uzak durmak. Yani deformasyon cep telefonunu uzun süreli yanlış tutmak ya da ağır bir telefon tutmaktan kaynaklandıysa önce bu faktörleri ortadan kaldırmak gerekiyor."

HABERE YORUM KAT