Sıcak havalarda sıvı alımı şart, ancak bu içeceklerden uzak durmalısınız

Sıcak havalarda sıvı alımı şart, ancak bu içeceklerden uzak durmalısınız

Almanya'da havalar yeniden ısınmaya başladı. Bu yüzden bol bol içmek özellikle önemli. Ancak uzmanların açıkladığı gibi herhangi bir içecek değil.

Sıcak aylarda bol miktarda sıvı tüketmek önemlidir. İçecek seçimi de bir rol oynuyor.

Yaz aylarında kahve ve çaydan kaçınmanın daha iyi olacağı düşünülüyor. Peki bu tavsiyede gerçekten doğruluk payı var mı?

YÜKSEK SICAKLIKLARDA NE KADAR İÇMELİSİNİZ

Resmi tavsiye, yüksek sıcaklıklarda günde en az üç litre içilmesidir. Sıvı kaybı hızla iki veya üç katına çıkabileceğinden, normal gereksinimi artırmak önemlidir. Eğer spor da yapıyorsanız, sıvı ihtiyacınız da buna bağlı olarak artar.

KAHVE VE ÇAY GERÇEKTEN SAĞLIKSIZ MI

Günlük yaşamda birçok kişi tarafından sevilen iki sıvı, yaz aylarında kötü tercihler olarak kabul edilir: Kahve ve çay. Sıvı alımını artırmadıkları, aksine vücudu susuz bıraktıkları söylenir.

Ancak bu uzun zamandır bilim tarafından çürütülmüştür. Kahve ve bazı çay türleri idrar söktürücü etkiye sahip olsalar da vücudu susuz bırakmazlar. Bu durum, İngiltere'deki Loughborough Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ile kanıtlandı.

Alman Beslenme Derneği'nin tavsiyesine uyarsanız ve günde dört fincandan fazla kahve içmezseniz, kahve tüketiminin vücudun su dengesi ile ilgisi yoktur.

ÇOK FAZLA ALKOL TÜKETİLMEMELİ

Alkollü içecekler, en azından aşırı derecede, yüksek sıcaklıklarda kullanılmamalıdır. Normal günlerde bunlar en iyi ihtimalle hafif bir akşamdan kalmaya neden olur. Ancak, sıcaklık yüksek olduğunda çok fazla içerseniz, kolayca ciddi bir dehidrasyon aşamasına geçebilirsiniz.

DEHİDRASYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR

Vücudunuzdan gelen çeşitli sinyallerle susuz kalıp kalmadığınızı anlayabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki belirtileri fark ederseniz, düzenli olarak bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Uzun vadede başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Bunlar arasında çatlamış, çatlamış dudaklar, renksiz idrar ve kuru, kaşıntılı cilt sayılabilir.

Vücutta çok az sıvı bulunduğunun belirtileri:

-Susuzluk
-Ağız ve dil kuruluğu
-Baş ağrıları
-Konsantrasyon problemleri
-Yorgunluk
-Zayıflık hissi
-Baş dönmesi

ARTI49

HABERE YORUM KAT