Sezgin Baran Korkmaz ve Fahrettin Koca'nın üniversitesi arasında dikkat çeken bağlantı

Sezgin Baran Korkmaz ve Fahrettin Koca'nın üniversitesi arasında dikkat çeken bağlantı

ABD'nin talebi ile Avusturya'da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz ve Fahrettin Koca'nın üniversitesi arasındaki dikkat çeken bağlantı.

Son dönemde Veyis Ateş’in kendisinden 10 milyon Euro rüşvet istediği iddiası ve medyadaki ilişkileri ile gündeme gelen ve dün gece saatlerinde Avusturya’da ABD’nin talebi ile yakalanan Sezgin Baran Korkmaz hakkında dikkat çeken bir “Bağlantı” ortaya çıktı.

Alternatif Haber Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik’in haberine göre Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’de para akladığı şirket olmakla suçlanan SBK Holding’in iştiraklerinden birisi olan ve “Borç yapılandırması” alanında faaliyet gösteren MEGA VARLIK A.Ş’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Levent Korkut’un Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’nin akademik kadrosunda yer aldığı ve Medipol Üniversitesi öğretim görevlisi olduğu ortaya çıktı.

Mega Varlık A.Ş’nin kurucularından birisi ise Sezgin Baran Korkmaz’ın ortaklarından Jackop Kingston, ABD Hazinesini yaklaşık 500 milyon dolar dolandırmak suçundan 30 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Bu paranın 120 milyon Dolarlık kısmının ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Medipol Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Yakup Levent Korkmaz’ın da kurucusu olup, Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığı, SBK HOLDİNG iştiraklerinden MEGA Varlık Yönetimi A.Ş tarafından aklandığı bizzat ABD makamlarının iddiası.

ŞAİBELİ BORAJET ALIMINDA DA YİNE MEGA VARLIK VARDI

Ayrıca Borajet’i satın alan da Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’deki şirketi olan SBK Holding USA ve MEGA Varlık Yönetimi.

Ve bu satın alma işleminin de yine ABD Hazinesinden MEGA Varlık Yönetimi şirketinin kurucusu ve Sezgin Baran Korkmaz’ın ortağı Jackop Kingston’un kaçırdığı yaklaşık 500 milyon dolarlık rakamın aklanma yöntemlerinden birisi olduğu ifade ediliyor.

Aynı Jackop Kingston, Bakan Fahrettin Koca’nım Medipol Üniversitesi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olan Yakup Levent Korkut ile de MEGA Varlık Yönetimi şirketinde kurucu ve ortak olduğu iddia ediliyor.

Burada dikkat çeken husus ise MEGA Varlık Yönetimi A.Ş’nin 2015 yılında kurulurken, şirketin kurucu ve yönetim kurulu üyelerinden Yakup Levent Korkut’un Medipol Üniversitesinde 2018 yılında görev yapmaya başlamış olması.

Yani Yakup Levent Korkut’un, ABD’nin kara para aklama davasında merkez noktalarından birisi olan MEGA Varlık Yönetim A.Ş’de ortakken aynı zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üniversitesinde de öğretim üyeliği yaptığı ortaya çıkıyor.

AYNI ZAMANDA “AKİL İNSANLAR HEYETİ” ÜYESİ…

Hem Sezgin Baran Korkmaz’a ait SBK Holding’in “İştiraki” olan MEGA Varlık Yönetim A.Ş’de kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi olan, hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait Medipol Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan Yakup Levent Korkut aynı zamanda “Çözüm Süreci” zamanında oluşturulan “Akil İnsanlar Heyeti” içerisinde de yer almıştı. Korkut “Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Gurup Sekreteri” görevini yürütmüştü.
 

HABERE YORUM KAT