Seyahat uyarısına elçilikten tepki: “Türkiye bunu hak etmedi“

Seyahat uyarısına elçilikten tepki: “Türkiye bunu hak etmedi“

Türkiye’nin Almanya tarafından riskli bölgeler listesine dahil edilmesine ve seyahat uyarısı yapılan ülkeler arasında sayılmasına Berlin Büyükelçiliğinden de tepki geldi. Elçiliğin açıklamasında “Türkiye bunu hak etmedi“ dendi. 

Berlin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada “Türkiye'nin bu tür bir sınıflandırmayı hak etmediği ve bu sınıflandırmanın hiç bir şekilde nesnel durumla bağdaşmadığı kanaatindeyiz” denildi.

Büyükelçilik açıklamasında birçok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin salgından Türkiye’ye göre çok daha fazla etkilendiğine dikkat çekilerek “Türkiye'nin 39 bin yoğun bakım yatağı bulunduğu ve ölü sayısının Almanya'dan çok daha düşük olduğu” kaydedildi. 


DW Türkçe’de yer alan habere göre, Büyükelçilik açıklamasında Türkiye'de tatil beldelerinde koronavirüs vaka sayısının Alman kıyı bölgelerindeki kadar düşük olduğuna işaret edildi. Ayrıca, Türkiye'nin riskli ülkeler arasında sayılmasının bilimsel ölçütlerinin anlaşılmasının zor olduğu belirtilerek Türkiye'nin “riskli ülkeler listesinden çıkarılması ve seyahat uyarısının en kısa süre içinde kaldırılması” beklentisi iletildi. 

TÜRKİYE’DEN ALINAN RAPOR KABUL EDİLECEK

Öte yandan Almanya'ya girişlerde karantina muafiyeti için ibraz edilmesi gereken raporları verebilecek ülkeler arasına Türkiye de dahil edildi. 
Almanya'da salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) listesinde yer alan ve raporları kabul edilen ülke sayısı, Türkiye ile birlikte 82'ye yükselmiş oldu.

Almanya'ya girişlerde karantinadan muaf olabilmek için kişilerin Covid-19 semptomları göstermediğini ve koronavirüs taşıyıcısı olmadığını belgeleyen rapor ibraz etmesi gerekiyor. 


Türkiye Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısında 12'inci sırada yer alırken, Almanya 11, İspanya 6, İtalya ise 7'nci sırada yer alıyor.


+49 – BERLİN
 

HABERE YORUM KAT
11 Yorum