Seyahat uyarısı kalkar mı? Bakan Spahn konuya bölge bölge bakma yanlısı

Seyahat uyarısı kalkar mı? Bakan Spahn konuya bölge bölge bakma yanlısı

Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı süren Federal Almanya’nın Sağlık Bakanı Spahn, korona vakalarına dair bölgelere göre günlük güvenilir rakamlar ortaya konulması halinde Almanya’nın da konuya bölge bölge bakabileceğini söyledi.

Federal Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de düzenlenen, “Tatil sezonunda ve Avrupa Birliği dönem başkanlığı süresinde korona” başlıklı basın toplantısında Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe’nin, “Pandemi konusunda Türkiye’deki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz ve Türkiye’ye gitmek isteyenlere ne tavsiye edersiniz?” sorusu üzerine Federal Sağlık Bakanı Spahn, seyahat uyarısını hatırlatarak cevap verdi. Uyarının hâlâ devam ettiğini belirten Spahn, Avrupa Birliği’nin üçüncü ülkelerden seyahati düzenleyen listesinin düzenli olarak gözden geçirildiğini ve güncellendiğini kaydetti. Alman Bakan, liste gözden geçirilirken Türkiye’deki korona pandemisi bağlantılı gelişmelerin dikkate alındığını vurguladı. 

Alman hükümetinin seyahat bağlamında iki önemli alana baktığına da işaret eden Federal Sağlık Bakanı Spahn, bunlardan ilkinin tatil köyü veya otelde tatil, ikincisinin de aile ve yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin seyahati olduğunu belirtti. Hijyen ve sosyal mesafe ile diğer güvenlik kurallarının uygulanması gerektiğine vurgu yapan Bakan Spahn, virüsün bulaşma riskinin her iki durum için geçerli olduğuna dikkat çekti. 

DW Türkçe’nin haberine göre, Alman Sağlık Bakanı, Türkiye’nin pandemiyle mücadele amacıyla çalışmalarında bölgesel rakamların detaylıca açıklanmasının önemine işaret etti. Bakan Spahn, “Türkiye eğer her gün güncellenen ve vakaların bölgelere dağılımını gösteren güvenilir rakamlar ortaya koyabilirse, biz de diğer ülkelerde ve Almanya’da olduğu gibi konuya bölge bölge bakabiliriz. Türk tarafının bunu yerine getirmek için çok çaba harcadığını biliyorum” diye konuştu.

MALLORCA'DAN GÖRÜNTÜLER ENDIŞE VERICI

Alman turistlerin en sevdiği tatil beldesi İspanya’nın Mallorca adasından hafta sonunda yansıyan görüntüler tartışmaya neden olmuştu. Almanya Federal Sağlık Bakanı Spahn bu konuda da uyarılarda bulundu. Spahn, Mallorca’nın Ballermann sahilinde yüzlerce turistin sosyal mesafe ve hijyen kurallarını ihlal ederek eğlenmelerinin endişe verici olduğunu zira kitlesel kutlamaların virüsün yayılma riskini artırdığının bilindiğini tekrarladı. 

Mallorca gibi tatil beldelerindeki bu tür izinlerden sonra tatilcilerin, uçakta veya döndüklerinde oturdukları yerde diğer insanlara hastalığın bulaştırma riskini de yükselttiğini hatırtalan Spahn, “Herkes biliyor ki gruplar halinde Ballermann'da tatil yapmak, büyük kitlesel etkinlikler, insanların birbirini sarılarak selamlaması veya maske olmadan alışveriş yapmak halihazırda iyi fikir değil. Virüsle nasıl iyi yaşanabileceğini öğrendik, virüs hakkındaki bilgimiz de arttı” diye konuştu. Bakan Spahn, ikinci bir dalga yaşanması tehlikesine karşı da uyardı. 

Bu arada Alman turistlerin pandemi kurallarını dikkate almadan kutlama yaptığı Mallorca’daki işletmeler de tedbirleri sertleştiriyor. Pek çok işletme DJ’li, canlı müzikli partilerin yapılmaması kararı alırken, pek çoğunun da dışarıdaki bölümlerini güvenlik şeritleriyle kapattığı ve masalarını azalttığı gözleniyor. 

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT
1 Yorum