Scholz'dan "asgari ücret 15 Euro olsun" çıkışı... Tartışma büyüyor!

Scholz'dan "asgari ücret 15 Euro olsun" çıkışı... Tartışma büyüyor!

Scholz, asgari ücretin kademeli olarak 15 Euro'ya yükseltilmesinden yana olduğunu belirtti. Scholz, “Asgari ücretin önce 14 Euro'ya, bir sonraki adımda da 15 Euro'ya yükseltilmesinden yanayım” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, dikkat çeken asgari ücret açıklamasında bulundu.

Scholz, asgari ücretin kademeli olarak 15 Euro'ya yükseltilmesinden yana olduğunu belirtti. Scholz, “Asgari ücretin önce 14 Euro'ya, bir sonraki adımda da 15 Euro'ya yükseltilmesinden yanayım” dedi. Scholz aynı zamanda Asgari Ücret Komisyonu'nu da eleştirdi ve “İşverenler sadece küçük bir ayarlamada ısrar ettiler” dedi. SPD'li siyasetçiye göre, ayrıca karşılıklı mutabakatla karar verme geleneğini de bozdular. Şu anki plan, asgari ücretin gelecek yıl 12.41 Euro'dan 12.82 Euro'ya yükseltilmesi yönünde.

Asgari ücretin 15 Euro olması talebi daha önce Yeşiller, Sol Parti ve Verdi sendikasından da gelmişti. Yeşiller Partili politikacı Katrin Göring-Eckardt geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, herkesin geçinebilmesi için bu yıl 14 Euro, gelecek yıl ise 15 Euro'luk bir yasal asgari ücretin gerekli olduğunu söyledi. SPD de planlanan artışın çok düşük olduğu eleştirisinde bulundu.

"SON YILLARIN EN BÜYÜK MAAŞ İYİLEŞTİRMESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Asgari ücret, sosyal tarafların temsil edildiği bir komisyon tarafından belirleniyor. Hükümet, son genel seçimlerden önce Scholz tarafından verilen önemli bir seçim vaadi olan bu ücreti 2022 yılında, daha önce benzeri görülmemiş bir hamleyle kanunen 12 Euro'ya yükseltti.

Scholz Stern dergisine verdiği demeçte “Böylece düşük ücretli sektör çalışanları için son yılların en büyük maaş iyileştirmesini gerçekleştirdik” dedi. İş kayıplarına ilişkin tüm uyarıların asılsız olduğu kanıtlandı.

Aralık ayında işveren başkanı Rainer Dulger, SPD'yi asgari ücret konusunda bir sonraki sözünü tutmamakla suçlamıştı. Yasal asgari ücretin 12 Euro'ya yükseltilmesinin ardından Scholz bunun bir defaya mahsus bir eylem olduğu sözünü vermişti. Ancak SPD, komisyonun özerkliğine yönelik bir sonraki hamlesini şimdiden hazırlıyor. Federal Meclis'teki FDP parlamento grubu da kısa bir süre önce asgari ücret komisyonunun bağımsızlığına "siyasi müdahale" edildiğini savunmuş ve bu duruma karşı çıkmıştı.

ARTI49

Fotoğraf: - Flickr CC BY-NC-SA 2.0 DEED * Fotoğraf yeniden boyutlandırılarak üzerine yazı yazılmıştır.

HABERE YORUM KAT