Scholz'a "mültecileri Ruanda'ya gönder" baskısı

Scholz'a "mültecileri Ruanda'ya gönder" baskısı

Eski Sağlık Bakanı Jens Spahn, mültecilerin Ruanda'ya sınır dışı edilmesine destek verdi. Scholz'a "kararlı" olması gerektiğini söyleyen eski Bakan, "Dünyaya Akdeniz'i geçme riskinin buna değmeyeceğini anlatmamız gerekiyor" dedi!

İngiliz hükümetinin kayıtsız mültecileri üçüncü ülke Ruanda'ya sınır dışı etmeye yönelik radikal önlemi tartışma yaratmaya devam ediyor. İnsan hakları aktivistleri bu plan nedeniyle İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ı ağır bir şekilde eleştiriyor.

Ancak Almanya'da, Doğu Afrika ülkesine yapılması planlanan sınır dışı uçuşları Eski Sağlık Bakanı Jens Spahn gibi siyasetçilerin hoşuna gitti. Eski Sağlık Bakanı bir gezinin ardından şaşırtıcı derecede net sözler söyledi.

"BU RİSKE DEĞMEYECEĞİNİ ANLATMAMIZ GEREKİYOR!"

Spahn, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan "kararlı" olmasını istedi.

Spahn'a göre, kalma ihtimali olmayan mültecilerin üçüncü ülkelere sınır dışı edilmesi "tek insani çözüm". "Dünyaya Akdeniz'i geçme riskinin buna değmeyeceğini anlatmamız gerekiyor" diyen Spahn, "Bu rotayı kullananlar AB'ye değil, güvenli bir üçüncü ülkeye varıyor" dedi.

Her ne kadar zulüm gören insanların korunması gerekse de, Spahn, “bir mültecinin kaçacağı yeri seçme hakkı yoktur” dedi.

Eski Bakan'ın bu sözleri tartışmaları büyüteceğe benziyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT