Scholz Özel'in konuşmasından memnun olmayacak

Scholz Özel'in konuşmasından memnun olmayacak

Berlin'de düzenlenen SPD Kongresi'nde konuşan Özel, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sosyal demokrat ve sosyalist partilerin savunduğu temel ilkelere aykırı olduğunu söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'e giden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) olağan genel kongresine konuştu.

Özgür Özel, Almanca yaptığı konuşmasında "Bu dramı durdurmak için harekete geçmemiz gerekiyor" ifadelerini kullanarak Gazze'de yaşananların sosyal demokrat ve sosyalist partilerin savunduğu temel ilkelere aykırı olduğunu söyledi.

Özel, Gazze'de yaşananlar hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Bugün Gazze’de yaşananlar, sosyal demokrat ve sosyalist partilerin yüzyılı aşkın bir süredir savunduğu, insan haklarını, ihtiyaç sahiplerinin refahını ve masumların korunmasını amaçlayan ilkelere aykırıdır. Tam da bu yüzden, bu dramı durdurmak için harekete geçmemiz gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, parçası olduğumuz Sosyalist Enternasyonal ailesinin Başkanı Pedro Sanchez’in ortaya koyduğu tutumu destekliyor, Birleşmiş Milletler kararlarına ve uluslararası hukuka uyulması; sivil ölümlerine yol açan saldırıların derhal durdurulması, ateşkesin kalıcı olarak sağlanması çağrımızı yineliyoruz.

Bizler, dünyanın her yerinde sorun ve çatışmaların çözümünün şiddet ve savaştan değil, diyalog ve iş birliğinden geçtiğine inanıyoruz. Ülkelerimizde ve tüm dünyada milyonlarca insanı en temel haklarından yoksun, güvencesiz bırakan neoliberal anlayışın yerine sosyal demokrat bir ekonomik düzenin inşa edilmesi sadece bir ihtiyaç değil, bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Herkes için ekonomik ve sosyal hakların korunduğu bir düzen, eşitsizlikleri çarpıtarak büyüyen ırkçılığın ve aşırı sağın yükselişini de durduracak temel unsurdur. Bu doğrultuda, gündelik yaşamlarımızdaki etkilerini her geçen gün daha çok hissettiğimiz iklim krizi de dahil olmak üzere ekonomik ve sosyal sınamalara karşı bütüncül bir yanıt üretmenin olmazsa olmaz şartının uluslararası iş birliği ve dayanışma olduğuna inanıyorum."

SCHOLZ'DAN İSRAİL'E DESTEK AÇIKLAMALARI

Şansölye Olaf Scholz, Gazze'de yaşanan çatışmaların başlamasıyla İsrail'e bir dayanışma ziyareti düzenledi. Bununla birlikte süreç içerisinde yaptığı açıklamalarla ülkesinin güçlü bir şekilde İsrail'in yanında olduğunun altını çizdi.

Scholz, zaman zaman Almanya'da antisemitizme ve İsrail düşmanlığına karşı sert önlemler alınması çağrısında bulunmaya devam ediyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT