Scholz: Ekonominin canlandırılmasına yönelik daha fazla karar alacağız

Scholz: Ekonominin canlandırılmasına yönelik daha fazla karar alacağız

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Başbakanlık binasında düzenlenen "Açık Kapı Günü" etkinliği büyük ilgi gördü.

Başbakanlık çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı etkinlikte, halka Başbakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verildi. Halkın yoğun katılım gösterdiği etkinlikte, Başbakan Olaf Scholz'a ve önceki başbakanlara, yabancı devlet ve hükümet başkanlarının hediye olarak verdiği hediyelerin yanı sıra Scholz'un makam aracı ve helikopteri de sergilendi.

Başbakan Scholz, yaklaşık 1 saat süren etkinlikte, vatandaşların iç ve dış politika konularında yöneltilen sorularını cevapladı. Aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin oy oranlarının yükselmesi konusundaki görüşlerine ilişkin bir soruya yanıt veren Scholz, federal hükümetin daha net bir tutum sergilemesinin ve birliktelik göstermesinin önemli olduğunu vurguladı. Scholz, "Evet, bu noktada katılıyorum. Bu nedenle, geleceğe yönelik önemli kararlar alındı." dedi.

Scholz, ekonominin canlandırılmasına yönelik alınan kararlar dahil olmak üzere bir dizi kararın olduğunu belirterek, saatlik asgari ücretin ve çocuk parasının artırıldığını ve ülkenin geleceğini güçlendirmek için daha fazla karar alacaklarını ifade etti.

Ukrayna'ya silah yardımı konusundaki bir soruya da yanıt veren Scholz, Almanya'nın Ukrayna'ya destek sağlama konusunda ABD'nin ardından en büyük ikinci ülke olduğunu belirtti. Scholz, güçlü bir ülkenin komşusunun işgalini ve toprak ilhakını kabul etmeyeceğini vurgulayarak, Ukrayna'ya desteklerinin devam edeceğini ve silah yardımının ne tür silahlarla sınırlı olacağını müttefiklerle koordinasyon içinde değerlendireceklerini söyledi. Scholz, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın NATO ile Rusya arasında genişlemesini istemediklerini de belirtti.

Son olarak, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın tekrar seçilmesinin Almanya, Avrupa ve dünya için olası etkileri konusundaki soruya Scholz, ABD Başkanı Biden'ın yeniden seçilme ihtimalini değerlendirdiğini ifade ederek, Biden'ın uluslararası siyasette tecrübeli bir lider olduğunu ve dünya gerginlikleri ve sorunlarına etkili bir şekilde yaklaştığını söyledi.

Etkinlik kapsamında bakanlıklarda da çeşitli etkinlikler düzenlendi ve halka hükümetin çalışmaları hakkında bilgi verildi.

HABERE YORUM KAT