Schleswig Holstein'da Almanya Türk Toplumu'nun çalışmaları meyvesini verdi!

Schleswig Holstein'da Almanya Türk Toplumu'nun çalışmaları meyvesini verdi!

Schleswig Holstein Türk Toplumunun başarılı uyum projeleri AIM ve AIM ÖD eyalet hükümeti tarafından İki yıl daha uzatıldı.

Almanya'nın Schleswig Holstein eyaletinde Almanya Türk Toplumu'nun uyum projeleri iki yıl daha uzatıldı. Dernek uzunca bir süredir göçmen kökenli gençlerin iş piyasasına adapte olabilmesi için önemli çalışmalar yürütüyordu. Bu alandaki başarılı çalışmaların meyvesi olarak Almanya Türk Toplumu'na verilen destek iki yıl uzatıldı. Buna göre eyalet hükümeti 600 bin Euro destek sağlayacak. 

Schleswig-Holstein Türk Toplumu Başkanı Dr. Cebel Küçükkarca verilen desteğin uzaltılmasından memnun olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı; 

bild-1.jpg

 “23 yıldan beri başarıyla sürdürdüğümüz göçmen kökenli gençlerin mesleki ve eğitim kariyerlerini şekillendirmelerine destek olduğumuz çalışmalarımızın desteklenmesinden son derece memnunum. Bu proje eşsiz ve örnek bir çalışmadır."

Konuya ilişkin Almanya Türk Toplumu tarafından yapılan açıklama şu şekilde; 

Göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimine başlama oranı, Almanlara göre oldukça düşüktür. Schleswig-Holstein Türk Toplumu 20 yılı aşkın bir süredir bu konuda eyalet hükümetinin desteğiyle çalışmalar yapıyor. Bu çalışması iki yıl daha uzatıldı. Schleswig-Holstein Meslek Eğitimi Enstitüsü Müdürü Jörn Krüger, 14 Ocak 2022 tarihinde dernek başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca’ya AIM (Meslek Eğitimi ve Uyum) ile AIM ÖD ( Kamu Hizmeti Meslek Eğitimi) adlı projelerin iki yıl daha desteklendiğine dair belgeyi takdim etti.

bild-3.jpg

Törende konuşan Jörn Krüger: ”Önümüzdeki iki yıl boyunca bu iki proje için Eyalet Hükümetinin yaklaşık 600.000 € destek sağlaması çok önemlidir. Bu projeler göçmen kökenli gençlerin iş piyasasına uyumu için büyük katkı sağlamaktadır.” dedi. Meslek eğitimine başlayan göçmen kökenli gençlerin oranı % 38,7 iken alman gençlerin oranı % 56,5 tir.  Alman gençlerin %45’i meslek eğitimlerini tamamlarken bu oran göçmen kökenlilerde %14’tür.

Schleswig-Holstein Türk Toplumu Başkanı Dr. Cebel Küçükkarca ise: “23 yıldan beri başarıyla sürdürdüğümüz göçmen kökenli gençlerin mesleki ve eğitim kariyerlerini şekillendirmelerine destek olduğumuz çalışmalarımızın desteklenmesinden son derece memnunum. Bu proje eşsiz ve örnek bir çalışmadır. Lübeck, Elmshorn, Neumünster ve Kiel’deki bürolarımızda gençlerimiz meslek eğitimi ve yüksek öğretimle ilgili sorularına cevap bulabilir ve ihtiyaç duydukları desteği alabilirler. Ayrıca göçmen kökenli gençler kamuda çalışma imkanları konusunda bilgilendirilmekte ve bu alana yönlenmeleri konusunda teşvik edilmektedir.” dedi

Eyalet Çalışma Bakanı Dr. Bernd Buchholz; “Bu proje eyaletimizde kalifiye eleman sıkıntısıyla mücadelede önemli bir yapı taşıdır. Çok sayıda sektörde meslek eğitimi yapacak gençlere ihtiyaç vardır. Bu projeleri iki yıl daha desteklemekten  mutluluk duyuyoruz.” diyerek projenin uzatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

bild-4.jpg

Dr. Cebel Küçükkaraca son olarak şunları söyledi: “Almanya’da iki yıldan beri süren Korona Pandemisi ile mücadele tedbirleri sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkiledi ve iş piyasasında da derin izler bıraktı. Bu durum özellikle göçmen kökenli gençlerde  ve aynı zamanda işyerlerinde tedirginliğe neden oldu. Bu nedenle ortak hedefimiz, meslek eğitimine olan güveni güçlendirmek ve eşit katılımı sağlamaktır. Bu teşvik, istenen amaç doğrultusunda verilmiş doğru bir sinyaldir.”

HABERE YORUM KAT