Savaş halinde sığınaklar kaç kişi alacak: Milyar Euro'luk fon talebi

Savaş halinde sığınaklar kaç kişi alacak: Milyar Euro'luk fon talebi

Yerel Yönetimler Birliği, orduya aktarılan fonun ardından, savaş durumunda sivil savunmayı da güçlü kılmak üzere hükümetten kaynak talep etti.

Alman Silahlı Kuvvetleri, hastaneleri de savunulabilir hale getirmek üzere çalışmalar yapmak için milyonlarca Euro büyüklüğünde özel bir fon aldı. Yerel yönetimler şimdi aynı şeyi sivil savunma için talep ediyor.

Kentler ve Belediyeler Birliği, federal hükümetten askeri bir çatışma durumunda halkı korumak için daha fazla sığınak da dahil olmak üzere iyi önlemler almasını istiyor. "Şimdi mesele sadece Bundeswehr'i savunma kabiliyetine sahip kılmak değil. Bu, halkı genel olarak savaşla ilgili tehlikelerden korumakla ilgili" diyen Yerel Yönetimler Birliği Genel Müdürü André Berghegger, ordunun aldığı 100 milyar Euro'luk fona ek olarak, Federal hükümetin "yurt içinde de dayanıklılığı sağlamak için büyük meblağlar toplamasını" talep etti.

Birliğin sivil halkın korunması için ayrılmasını istediği fon için en az 1 milyar Euro'dan söz ediliyor.

DAHA FAZLA SIĞINAK VE SİREN SİSTEMİ

Berghegger, Almanya'da özellikle daha fazla sığınak yapılması çağrısında bulundu.

Soğuk Savaş döneminden kalma 2 bin sığınaktan sadece 600'ü halen mevcut ve bu sığınaklar yaklaşık 500 bin kişiyi barındırabilecek kapasitede. Birlik, hizmet dışı bırakılan sığınakların yeniden faaliyete geçirilmesine acil ihtiyaç olduğunu, yeni ve modern sığınakların da inşa edilmesi gerektiğini savunuyor.

Şehir merkezlerinde bulunan yeraltı otoparkları ve yeraltı demiryolu şaftlarının da bu maksatlarla kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

Berghegger ayrıca ilave sirenlerin kurulması çağrısında bulunarak şunları söyledi:

"Yalnızca cep telefonu uygulamalarına güvenmememiz iyi olur. Artık sirensiz bir belediye olmamalı. Dijital ve analog araçların geniş bir karışımına ihtiyacımız var. Buna uygulamalar, radyo ve televizyon, ekran panoları ve tabii ki sirenler de dahil..."

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum