“Satanist” operasyonu: 260 kişi gözaltında

“Satanist” operasyonu: 260 kişi gözaltında

İran’da “satanist” operasyonu yapıldı. 3 Avrupalı kişinin de bulunduğu 260 şüphelinin tutuklandığı açıklandı.

İran’ın yarı resmi ajansı Tasnim’in bildirdiğine göre, İran güvenlik güçleri başkent Tahran'ın batısında düzenlenen bir ‘satanist’ toplantısında aralarında üç Avrupa vatandaşının da bulunduğu 260'tan fazla kişiyi tutukladı.
"Tahran'da Satanist şebeke çökertildi, üç Avrupa vatandaşı tutuklandı" diye yazan Tasnim, gözaltına alınanların 146 erkek ve 115 kadından oluştuğunu bildirdi.
Habere göre toplantıda İran'ın yasalarına göre yasak olan alkol ve saykodelik ilaçların ele geçirildi.
Tutuklanan Avrupalıların uyrukları belirtilmedi.


SATANİZM NEDİR
Vikipedi’de Satanizm şöyle tarif ediliyor:
“Bir daire ile çevrelenmiş ters pentagram (pentacle olarak da bilinir) genellikle Satanizmi temsil etmek için kullanılır. Satanizm, Şeytan'ı temel alan bir grup ideolojik ve felsefi inançtır. Satanizmin çağdaş dini uygulamaları, birkaç tarihsel emsali olmasına rağmen, 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Anton LaVey tarafından ateist Şeytan Kilisesi'nin kurulmasıyla başlamıştır. Halka açık uygulamalardan önce Satanizm, bir öz kimlikten ziyade çeşitli Hristiyan grupların ideolojik rakiplerine yönelik bir suçlama olarak varlığını sürdürmekteydi. Satanizm ve Şeytan kavramı aynı zamanda sanatçılar ve şovmenler tarafından sembolik ifade için de kullanılmıştır.”

HABERE YORUM KAT