Almanya’da Hamas operasyonu: Evlere baskın yapıldı

Almanya’da Hamas operasyonu: Evlere baskın yapıldı

Polis, Almanya'nın Bremen Üniversitesi'ndeki bir binada Filistin yanlısı aktivistlerin kurduğu protesto kampını temizledi. Polis, evleri arayarak dizüstü bilgisayarlara, nakit paraya, cep telefonlarına ve belgelere el koydu.

Almanya'da Duisburg Filistin Dayanışması adlı grup, Hamas'ı desteklediği iddiasıyla yasaklandı. Grubun mülklerine polis baskını yapıldı.

Almanya'da Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul, Filistin yanlısı bir grubun Hamas'ı desteklediği iddiasıyla yasakladığını duyurdu.

Reul, Duisburg Filistin Dayanışması adlı grubun "İsrail karşıtı ve antisemitik dünya görüşünü toplantılarda ve sosyal medya kanallarında" defalarca yaydığını söyledi.

Polis grubun cihaz ve belgelerine el koymak üzere mülklerine baskın düzenledi.

Reul, yaklaşık 50 polis memurunun kuzeybatı eyaletindeki mülkleri arayarak dizüstü bilgisayarlara, nakit paraya, cep telefonlarına ve belgelere el koyduğunu söyledi.

Grubun Mayıs 2023'ten bu yana yetkililer tarafından bilindiğini söyleyen Reul, Kuzey Ren Vestfalya Anayasayı Koruma Dairesi'nin Duisburg Filistin Dayanışması'nın yasaklanmasını tavsiye ettiğini kaydetti.

Grup, Alman silah üreticisi Rheinmetall'in genel merkezi önünde bir miting düzenleyerek Gazze'de Hamas'la savaşan İsrail'e silah sevkiyatını protesto etti.

Alman hükümeti geçtiğimiz yıl, ülkede terör örgütü olarak kabul edilen Hamas'ın faaliyetlerine tamamen yasak getirmişti.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum