Salah, İslamafobi'yi azalttı

Salah, İslamafobi'yi azalttı

Avrupa futboluna damgasını vuran Muhammed Salah'ın İslamofobi bağlantılı nefret suçlarının iki yılda yüzde 18.9 azalmasını sağladı.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Liverpool'da forma giyen Mısırlı yıldız oyuncu Muhammed Salah'ın, Liverpool kentindeki İslamafobi'yi azalttığı ortaya çıktı.

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiltere'ye 2017 yılında transfer olan Salah, Liverpool kentindeki Müslümanlık karşıtı eğilimlerin azalmasına doğrudan katkı sağladı.

109252_814x458.jpg

Salah'ın transferinin ardından Liverpool taraftarlarının sosyal medyada İslam karşıtı attığı mesajların oranı, diğer Premier Lig takımı seyircilerine oranla yüzde 50 azalırken, kentteki İslamafobi ise yüzde 18,9 oranında düştü.

İngiltere'de 2017 yılından bu yana diğer kentlerde Müslümanlık karşıtı görüşlerde azalma yaşanmadığı kaydedilen çalışmada, Salah'ın sportif alanda elde ettiği başarılar ve "hümanist karakterinin" bu düşüşte en önemli etkenler olduğu vurgulandı.

İngiltere Premier Ligi'nde iki yıl üst üste gol kralı olan Muhammed Salah ve dindar kimliği, aradan iki yıl boyunca Liverpool tribünlerinin de dilindeydi.

"Birkaç gol daha atarsa ben de Müslüman olup bir camide oturacağım"

Salah'ın ismiyle başlayan tezahüratta, "Senin için yeterince iyiyse, benim için de yeterince iyi. Birkaç gol daha atarsa ben de Müslüman olup bir camide oturacağım, olmak istediğim yer orası" dizeleri yer almıştı.

HABERE YORUM KAT