Sahte pasaporta Almanya vizesi... Bakanlık yetkililerine soruşturma açıldı

Sahte pasaporta Almanya vizesi... Bakanlık yetkililerine soruşturma açıldı

Almanya'da, Dışişleri Bakanlığı'nın adının karıştığı sahte pasaport ve vize skandalıyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Berlin Savcılığı, Alman medyasında yer alan haberlere göre, Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin, 14 yaşındaki Muhammed Ali G. adlı Afgan çocuğunun sahte pasaportu ve belirsiz kimliği olmasına rağmen Almanya'ya girişine izin verilmesi talimatını verdiği iddialarını araştırıyor.

Geçtiğimiz yıl, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın vize departmanında çalışan bazı üst düzey yetkililerin, Pakistan'daki Alman Büyükelçiliği personeline, sahte pasaport taşıyan ve kimliği belirsiz olduğu halde Afgan olduğu iddia edilen bir kişinin Almanya'ya girişine izin verilmesi talimatını verdiği ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine elçilik çalışanları, bu talimatın yasa dışı olduğunu düşündükleri için itiraz etmiş ve başvurunun hikayesiyle ilgili ciddi şüphelerini dile getirmişti.

Bu olayın kamuoyuna yansımasının ardından bir eski İçişleri Bakanlığı çalışanı, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Savcılık, bu suç duyurusu üzerine "adaleti saptırmak" suçlamasıyla soruşturma başlattı ve iddiaları araştırmak için adı geçen yetkililer hakkında inceleme kararı aldı.

Almanya'da 31 Mart itibarıyla toplam 385 bin Afgan uyruklu kişi yaşamaktadır.

HABERE YORUM KAT