Saç boyaları sağlığa zararlı mı: Alman uzmanlar yanıtladı

Saç boyaları sağlığa zararlı mı: Alman uzmanlar yanıtladı

İnsanlık tarihinde çok uzun bir süredir kullanılan saç boyalarının sağlığa zararlı olabileceği yönündeki iddialar güncelliğini koruyor. Peki ya gerçekten öyle mi? İşte detaylar...

Saç boyaları, çoğunlukla kimyasal maddeler barındırmaları nedeniyle kötü bir üne sahiptir.

Alman kadınların yaklaşık yüzde 70'i saç boyası kullanıyor ve hatta çoğu bunu yılda birden fazla kez yapıyor. Peki bu ürünlerin sağlığımız üzerinde ne gibi etkileri var? Gerçekten söylendiği kadar güvenli mi?

Saç boyamak yüzyıllardır görünüşü değiştirmenin ya da doğal yaşlanma sürecini gizlemenin popüler bir yolu olmuştur. Eski zamanlarda bile insanlar hayvansal ürünler ya da kına gibi bitki bazlı boyalar kullanarak saç renklerini değiştirmeye çalışmışlardır. Ancak 19. yüzyılın sonlarından itibaren özellikle sentetik saç boyaları kullanılmaya başlanmıştır.

KANSER RİSKİ

Bugüne kadar saç boyalarının kanserojen olduğuna işaret eden çok sayıda çalışma yapıldı. Ancak, kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirilen içerikler hali hazırda uzun süredir yasaklı. Çok sayıda saç boyası 1980'lerin ortalarında yasaklandı. O dönemde, bu ürünlerin mesane kanseri veya meme kanseri riskini artırdığından şüpheleniliyordu. Ancak araştırmacılar bu şüpheyi kesin olarak kanıtlayamadılar. Bu nedenle yasaklar, önleyici tüketici koruması amacına hizmet etmiştir.

Günümüzde, Avrupa Kozmetik Yönetmeliği saç boyalarında hangi maddelere izin verildiğini ve hangilerine izin verilmediğini düzenliyor. Kozmetiklerin güvenliği de çeşitli kurumlar tarafından izleniyor. Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (BfR) tarafından yapılan analizlere göre, günümüzde kullanılan kimyasal saç boyaları güvenli ve kanserojen değildir.

İÇERİKLERİ "TAMAMEN" ZARARSIZ DEĞİL

Son bulgulara göre saç boyama kanser riskini artırmasa bile, saç boyaları tamamen zararsız değil. Bazı maddeler ciddi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir veya yatkın kişilerde cilt tahrişine neden olabilir. Alman Alerji ve Astım Derneği'ne göre, özellikle saç boyalarında yaygın olarak bulunan para-fenilendiamin (PPD) veya para-toluenil diaminin (PTD) temas alerjilerini tetiklediği biliniyor.

Şişme ve kaşıntıya yol açabilen PPD alerjisi, ağartma gibi açık renklere kıyasla koyu renklerde nispeten daha sık görülür. Belirtiler boyamadan iki gün sonra da başlayabilir. Bu nedenle birkaç gün sonra olası alerji semptomlarına da dikkat etmelisiniz.

Peki ya bitki bazlı saç boyaları?

Kimyasal saç boyalarının yanı sıra doğal ürünler de vardır. Bitki bazlı saç boyaları genellikle doğal renklendiriciler olan kına veya indigo içerir ve bu nedenle şüpheli maddeler içermez. Burada alerjik reaksiyon riski çok daha düşüktür. Hatta uzmanlar saf kına veya indigo saç boyalarını çok güvenli olarak değerlendirmektedir. Dezavantajı ise renk sonucunun kimyasal boyalarda olduğu kadar kalıcı olmamasıdır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT