Rusya, Deutsche Bank'ın varlıklarına el koydu

Rusya, Deutsche Bank'ın varlıklarına el koydu

Petersburg'daki bir tahkim mahkemesi, Gazprom'un bir yan kuruluşunun talebi üzerine, aralarında Deutsche Bank'ın da bulunduğu Rusya'daki bazı bankaların hesaplarını, gayrimenkullerini ve menkul kıymetlerini dondurdu.

Rus yargısı Deutsche Bank ve İtalyan finans kuruluşu UniCredit'e ait varlıklara el konulmasına karar verdi. Petersburg'daki bir tahkim mahkemesi, bir Rus gaz grubunun talebi üzerine, Deutsche Bank'ın toplam 238.6 milyon Euro tutarındaki gayrimenkul, menkul kıymet ve hesaplarına el konulmasına karar verdi. Deutsche Bank el koyma işlemini doğruladı. Bunun nedeni, bankaların garanti edilmesine yardımcı olduğu terminal inşaatının Batı yaptırımları nedeniyle iptal edilmesi.

Petersburg mahkemesi ayrıca UniCredit'in toplam 462.7 milyon Euro tutarındaki mal varlığına el konulmasına karar verdi. Kararlar, gaz grubu Gazprom'un bir yan kuruluşu olan Rus şirketi RusChemAllianz'ın talebi üzerine Perşembe günü verildi.

DEUTSCHE BANK AÇIKLAMASINDA NE DEDİ

Deutsche Bank, bu kararın Rus mahkemeleri tarafından nasıl uygulanacağının ve bunun bankanın Rusya'daki operasyonları için ne gibi sonuçlar doğuracağının görülmesi gerektiğini belirtti.

Frankfurt/Main'den yapılan açıklamada, “Deutsche Bank kendisini bir müşteriyle yapılan tazminat anlaşmasının tamamen kapsamında görmektedir” denildi.

Deutsche Bank, tazminat anlaşması kapsamında geri ödemelerden yaklaşık 260 milyon Euro tutarında bir karşılık ve buna karşılık gelen bir varlık kaydetmişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT