'Ruhsar Pekcan'ı takip edenlerin başına neler geldi?'

'Ruhsar Pekcan'ı takip edenlerin başına neler geldi?'

Ruhsar Pekcan’ın şirketi Nanoksia’nın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı da medyanın gündeminde.

Sahibi olduğu şirketten piyasanın neredeyse iki katı pahalı fiyattan, bakanı olduğu Ticaret Bakanlığı'na dezenfektan satın aldıran ve kabine değişikliği kapsamında görevden alınan Ticaret Eski Bakanı Ruhsar Pekcan'ın icraatları ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ruhsar Pekcan’ın şirketi Nanoksia’nın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı da medyanın gündeminde. 

Nanoksia, Turkish Ground Service'e (TGS) yani TGS Yer Hizmetleri'ne 14.35 liraya sattığı dezenfektanı bakanlığa 35 liraya satarak orantısız bir kar elde ederken, Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, "Ruhsar Pekcan’ı takip edenlerin başına ne geldi?" başlıklı yazısında, meselenin çok daha derinlere uzandığını gözler önüne serdi.

Pekcan'ın bakan olduktan sonra çok sayıda bürokratı görevden aldığını belirten Terkoğlu, "2 Kasım 2016 saat 23.57’de, Emine Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Selma Silkin Ün, dönemin Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’nin özel kalem müdürü Bülent Aycan’ı, Ruhsar Pekcan konusunda uyardı. Aycan’ın bürokrasiye yönlendirdiği istihbaratın ardından, 4 Kasım saat 10.31’de,  Bakanlığın Özel Bürosu’ndan Ticaret Bakanlığı bürokrasisine, 'Emine Erdoğan’ın adını kullanarak vergisiz mal çekmeye çalışan Ruhsar Pekcan' uyarısı gitti. 'Dikkatli olun' bilgisinin gönderildiği bürokratların 19 kişi olduğu, konunun ayrıca üç bürokratın da bilgisine sunulduğu görülüyor" ifadelerini kullandı. 

Terkoğlu yazısını şu satırlarla sürdürdü:

"Ruhsar Pekcan’ın göreve gelişinin ardından…

Listenin ilk sırasındaki Abdullah Özgür, üç yıl iki ay görev yaptığı Batı Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden Batı Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne kaydırıldı.

Listenin ikinci sırasındaki Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ali Aygün görevinden alındı, müfettişlik görevine kaydırıldı.

Listedeki bir başka isim, Hüseyin Şanverdi, Doğu Karadeniz Gümrük Ticaret Bölge Müdürü iken bu görevden alınıp Bursa Uludağ Gümrük Ticaret Bölge Müdür Vekilliği’ne getirildi.

Havva Eksilmez, Malatya-Fırat Gümrük Bölge Müdürüydü. Oradan alınıp Ankara Orta Anadolu Gümrük Ticaret Bölge Müdür Vekilliği’ne atandı.

Ragibe Coşkun, Antalya Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü olarak görevini sürdürürken, Malatya Fırat Gümrük Ticaret Vekili yapıldı.

Listedeki Halil Şaşmaz, Gaziantep GAP Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden Samsun Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Müdür Vekilliği’ne kaydırıldı.

Mehmet Tuncay Bayraktar, Ankara Gümrük Ticaret Bölge Müdür Yardımcıydı. Gaziantep GAP Gümrük Ticaret Bölge Müdür Vekilliği’ne atandı.

Hasan Eken, Bursa Uludağ Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden alındı. Gümrük Genel Müdürlüğü’ne uzman yapıldı.

Kocaeli Doğu Marmara Gümrük Ticaret Bölge Bölge Müdür Vekili Musa Aydemir’in görevindeki değişiklikle uzayıp gidiyor."

HABERE YORUM KAT