Ruhsal hastalıklar Almanya'da 17 milyar Euro'ya mal oldu

Ruhsal hastalıklar Almanya'da 17 milyar Euro'ya mal oldu

Almanya'da giderek daha fazla sayıda çalışan ruhsal hastalıklar nedeniyle çalışamaz hale geliyor.

İş dünyasında ruhsal hastalık vakaları geçtiğimiz yıl da artmaya devam etti. "Rheinische Post" gazetesinin haberine göre, ruhsal hastalıklar ve davranış bozuklukları nedeniyle çalışanlar arasında hastalık veya iş göremezlik (AU) günlerinin sayısı 2022 yılında 132 milyon güne yükseldi.


2021 yılında bu tür devamsızlık günleri 126 milyondu. 2022'de ruhsal hastalık nedeniyle hastalık veya iş göremezlik günlerinin sayısı 20 yıl öncesine göre iki kattan daha fazla. Sağlık sigortası şirketleri 2002 yılında bu tür hastalık günlerini sadece 61 milyon olarak kaydetmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ruhsal ve davranışsal bozukluklar nedeniyle iş göremezlik yüksek düzeyde seyretmeye devam ediyor" denildi.


SOL PARTİDEN "STRES KARŞITI DÜZENLEME" ÇAĞRISI


Bakanlığın verilerine göre, kadınlar arasında ruhsal hastalık nedeniyle hastalık izni alınan gün sayısının bir önceki yıla göre yüzde 2,7 artarak 77 milyona yükselirken, erkekler arasında yüzde 7,8 artarak 55 milyona ulaştığını belirtti.
Bakanlığın verdiği bilgiye göre, sağlık sektöründe, kamu yönetiminde, okullarda ve kreşlerde ruhsal hastalıklardan kaynaklanan hastalık günlerinin sayısı ortalamanın üzerinde.


Rapora göre, ruhsal ve davranışsal bozuklukların ekonomik maliyetleri de 2022 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Üretim kaybının maliyeti 17,2 milyar Euro oldu.


Sol Partili siyasetçi Susanne Ferschl Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte "Alman hükümeti harekete geçmeli, para harcamalı ve aşırı çalışma ve personel yetersizliği kısır döngüsünü kırmak için somut önlemler almalıdır" dedi. Sol Parti bu nedenle "stres karşıtı bir yönetmelik, kapsamlı sağlık ve güvenlik kontrolleri ve personel sınırlamaları" çağrısında bulunuyor.


ARTI49

HABERE YORUM KAT