Ronaldo'ya milyonlarca dolarlık dava: Dolandırıcılıkla suçlanıyor

Ronaldo'ya milyonlarca dolarlık dava: Dolandırıcılıkla suçlanıyor

Futbolun dünya yıldızlarından Cristiano Ronaldo'ya, bir kripto para borsasının reklamlarında yer alması nedeniyle bir milyar dolarlık tazminat davası açılması yönünde dilekçe verildi.

Dünyaca ünlü futbol yıldızı Cristiano Ronaldo'nun başı kripto para borsası Binance ile yaptığı anlaşma yüzünden belaya girdi. Binance'ın, Ronaldo'nun da yer aldığı "NFT" olarak adlandırılan değiştirilemez tokenleri için yaptığı reklamların "hileli ve hukuka aykırı" olduğu iddia edildi.

"RONALDO SUÇLU"

Florida'da bir federal mahkemeye sunulan şikayet dilekçesinde yer alan iddiaya göre, sistemde "Blockhain" teknolojisi kullanılarak hile yapıldı ve kullanıcıların önemli bir bölümü büyük zarara uğradı. Dilekçede "şikayetçi" sıfatıyla yer alan çok sayıda kişi, uğradıkları zararın sorumlularından birinin de dahil oldukları borsanın reklam yüzlerinden biri olan Ronaldo olduğunu ileri sürüyorlar.

910 MİLYON EURO'luk DAVA!

Davacılar, verdikleri dilekçelerle zararlarının karşılanması için "kendilerinin sisteme güvenmesini sağladığını ve hatalı yatırımlar yapılması konusunda teşvik edici olduğunu" iddia ettikleri yıldız forvetten toplamda 910 milyon Euro tazminat talep ediyorlar.

NE OLMUŞTU?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance, "ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği" iddialarının ardından yaklaşık 4 milyar Dolar ceza ödemeyi kabul etti. Gündemin kendilerine dönmesinin ardından itiraflarda bulunan kurucu CEO Changpeng Zhao, kara para aklanmasına karşı da tedbir almadıklarını dile getirmişti.

ARTI49

Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT