Rahatlama belirtisi yok: Kısmi kısıtlama uzatılacak mı?

Rahatlama belirtisi yok: Kısmi kısıtlama uzatılacak mı?

Okul tatilinin 10 Ocak’a uzatılması, evden eğitim, sinemada eğitim ve okullarda önlemler arttırılması, kafeler ve restoranların Noel öncesine kadar kapalı kalması konuşuluyor.

Yüksek düzeyde seyreden enfekte sayıları nedeniyle kısmi kısıtlamanın uzatılabileceği bildirildi. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert vaka sayılarının hâlâ “çok, çok fazla” olduğuna dikkat çekti. Buna göre kasım ayı başından beri yürürlükte olan tedbirlerin 20 Aralık’a kadar uzatılması öngörülüyor. 

10 OCAK 2021’E DEK OKUL TATİLİ

Berliner Morgenpost" ve Tagesspiegel’de yer alan haberlere göre kasım ayının sonunda sona ermesi beklenen kısmi kısıtlamaların  Noel öncesine kadar uzatılması düşünülüyor. Ekonomi dergisi Business Insider’a göre  enfeksiyon süreci Noel’den sonra da kontrol altına alınamazsa, Almanya Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) iktidarda olduğu eyaletlerin ve Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partinin iktidarda olduğu bazı eyaletlerin kış tatillerini ülke genelinde 10 Ocak 2021’e kadar uzatması da mümkün görünüyor.

Korona tedbirlerinin sertleştirilmesi ile ilgili diğer öneriler arasında maske kullanımının  genişletilmesi, okullarda bir dizi yeni önlem ve temas kısıtlamalarının sıkılaştırılması da yer alıyor. 

ÇARŞAMBA GÜNÜ KORONA ZİRVESİ

Önümüzdeki çarşamba eyalet liderleri Şansölye Angela Merkel ile birlikte koronayla mücadelede izlenmesi gereken yol  konusunda karar alacak.

Eyalet temsilcileri, 1 Aralık pazartesi gününden itibaren alınabilecek olası tedbirler için ortak adımlar atılmasını istiyorlar. Başbakanlık şefi Helge Braun “Kasım ayı için aldığımız karar enfeksiyon dinamiklerini kırdı. Ancak bu henüz rakamların düşmesine yol açmadı. Şimdi asıl önemli olan, çocuklar ve gençler arasındaki temasları azaltmak ve yüksek enfeksiyon oranlarını düşürmektir. Özellikle ortaokullarda mesafe kurallarına uymak için her şey yapılmalıdır” dedi. 

MESLEK OKULLARINDA DURUM 

Braun daha, okul binası dışında da büyük sınıflar aramayı, örneğin halkevleri (Bürgerhaus) ve sinemalara geçmeyi, yaşça büyük öğrenciler için uzaktan eğitimi önerdi. Yaz tatiline kadar öğrencilerin dijital eğitimlerine devam etmesini tavsiye etti. 

Yüksekokullarda  ve meslek okullarında yüz yüze öğretimde ise kısıtlamalardan bahsediliyor. Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet de yakın temas kısıtlamalarına işaret ederek “İki haneden sadece iki kişi yan yana gelebilmeli” dedi. 

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT