Putin resmen "yeni krizi" imzaladı... Alman şirkete el konuldu!

Putin resmen "yeni krizi" imzaladı... Alman şirkete el konuldu!

Putin, Gazprom ile ortak yatırımları olan Alman Wintershall enerji şirketinin hissesinin zorla yeni şirketlere satılmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, büyük Avrupalı ​​​​yatırımcıların varlıklarının Rus şirketlere devredilmesi için bir mekanizma getiren kararnameleri imzaladı. Böylece Rusya ilk kez "dost olmayan" kategorideki ülkelerden şirketlerin mal varlıklarına açıkça el koyacak.

TAZMİNAT VAR AMA...

Putin, Gazprom ile ortak yatırımları olan Alman Wintershall ve Avusturyalı OMV enerji şirketlerinin hisselerinin zorla yeni şirketlere satılmasına ilişkin kararnameleri onayladı. Avrupalı ​​şirketler, varlıklarına el konulmasından sonra miktarı Rusya hükümeti tarafından belirlenecek bir tazminata hak kazanacak, ama bu para Rusya'daki hesaplarda bloke edilecek.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, şimdiye kadar benzer durumlarda Rus yetkililer yabancı şirketlere kayyum atamış, "dost olmayan" ülkelerdeki mal sahiplerini Rusya'daki varlıklarını yönetme ve bunlardan kâr etme fırsatından mahrum bırakmıştı. Ancak bu durumdaki şirketlere resmi olarak el koyma yoluna gidilmemişti.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum