• BIST 97.149
 • Altın 282,758
 • Dolar 5,7454
 • Euro 6,3899
 • Berlin 29 °C
 • Frankfurt 28 °C
 • Paris 30 °C
 • Ankara 31 °C
 • İstanbul 31 °C
 • İzmir 34 °C
 • Stockholm 23 °C

Psikolog Öziç: Çocuklarınıza özel noktalara kimsenin dokunamayacağını öğretin

Psikolog Öziç: Çocuklarınıza özel noktalara kimsenin dokunamayacağını öğretin
SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'da Psikolog Enise Öziç, çocuklara cinsel istismardan korunmanın yollarının anne ve baba tarafından öğretilmesi gerektiğini belirterek,...

SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'da Psikolog Enise Öziç, çocuklara cinsel istismardan korunmanın yollarının anne ve baba tarafından öğretilmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle özel noktalar konusunda 'ben anneyim birşey olmaz, ben babayım bişey olmaz' demeyin. Anne ve babası dahil o bölgelere kimsenin dokunamayacağını çocuklarınıza öğretmeniz gerekmektedir" dedi.
Psikolog Enise Öziç, çocukların cinsel istismardan korumasının yolları hakkında bilgi verdi. Özel bölgelerinin varlığını ve bazı vücut bölgelerine başka kişilerin dokunmasının tehlikeli olduğunu çocuklara söylenmesi gerektiğini ifade eden Psikolog Öziç, "Bu özel bölgeleri göğüs, iki bacağının arası ve poposu olarak öğretin. Hayır demeyi öğretin, anne ve baba dahil kimsenin ona istemeyeceği bir şeyi yaptıramayacağını çocuklarınız bilsin. Özellikle özel noktalar konusunda 'ben anneyim birşey olmaz, ben babayım bişey olmaz' demeyin. Anne ve babası dahil o bölgelere kimsenin dokunamayacağını çocuklarınıza öğretmeniz gerekmektedir. Sadece banyo, hastalık gibi istisnai zamanlarda dokunulabileceklerini bilsinler. Doktorların da ancak hasta olduğu zamanlarda dokunabileceğini fakat sadece yanlarında anne ve babası varken bunu yapabileceğini söyleyin. Aksi halde onun da dokunamayacağını çocuklarımıza öğretmeliyiz" dedi.
Psikolog Enise Öziç, insanların birbirlerine sarılarak sevgilerini gösterdiğini çocuklara anlatılması gerektiğini dile getirerek, "Bunun normal olduğunu bilsinler, sarılmak güzeldir sevgi alışverişini sağlar ve sevgiyi dile getirmenin bir yoludur. Ancak özel noktalarına herhangi birisi dokunmak isterse oradan kaçmasını, bağırmasını ve en yakın nerede güvendiği bir kişi varsa onun yanına gidip anlatmasını, ardından da kendilerine anlatması gerektiğini öğretin. Örneğin okuldaysa güvendiği öğretmenine, parktaysa oraya birlikte gittiği kişiye, bu nedenle ona güvenebileceği kimseleri sorun veya öğretin" dedi.
Çocuklar hatalı bir davranış yaptığında kızıp bağırılmaması ve hatasından dolayı cezalandırılmaması gerektiğine dikkat çeken Psikolog Enise Öziç, şöyle devam etti:
"Aksi halde başına kötü bir şey geldiğinde sizinle paylaşmaya da korkacaktır. Bunun yerine hatalı davranışını yakaladığınızda veya size söylediğinde önce onunla bu davranışı hakkında konuşun, bunun onun için ne anlam ifade ettiğini sorun. Ardından ona davranışının hata olduğunu yumuşak bir şekilde söyleyin ve size bunu söylediği için onu tebrik edin ve ona sarılın. Televizyonda haber izlerken çocuğunuz olumsuz bir haberi duyduğunda ve size sorduğunda onu asla geçiştirmeyin. 'Bir şey yok', 'önemli değil', 'sen boşver' demeyin ya da kötü bir haberle karşılaştığınızda kanalı değiştirmeyin. Bunun yerine ona onun anlayacağı şekilde sadece gerekli olan kısımları anlatarak bu konuda gerektiği kadar bilinçlenmesini sağlayın. Bilinçlenmesini sağlarken ona güvenilebilecek insanların da çok olduğunu da ekleyerek güvendiğiniz insanların isimlerini örneklerle anlatın sadece onların dahi özel bölgelerine dokunamayacağını bildiğinden emin olun."

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05