Pompeo: Avrupa, ele geçirilen IŞİD’lileri geri almalı

Pompeo: Avrupa, ele geçirilen IŞİD’lileri geri almalı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, IŞİD ile savaşan uluslararası koalisyonun Avrupalı ​​ve diğer üyelerinin, ele geçirilen IŞİD üyelerini geri almaları ve yargılamaları gerektiğini söyledi.

ABD öncülüğü'nde Washington'da yapılan toplantıya yaklaşık 30 koalisyon üyesinden gelen dışişleri bakanları ile üst düzey yöneticiler katıldı. Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koalisyonda bulunan ülkelerin IŞİD’in işlediği vahşetten sorumlu tutulan binlerce yabancı savaşçıyı geri almalarının şart olduğunu söyledi. Pompeo, "Gözaltına alınan yabancı savaşçıların çoğu Avrupa'dan geliyor, ancak ülkeler onları geri almak konusunda isteksiz davranıyor. Onları adalete teslim etmek IŞİD’in halifeliğini diriltmesi ve ideolojisini ihraç etmesini engelleyecektir” ifadelerine yer verdi.

Pompeo ayrıca koalisyon katılımcılarına, yıllarca süren çatışmalarla yerinden edilmiş milyonlarca sivilin geri dönmesine izin vermek için Irak ve Suriye'deki Birleşmiş Milletler (BM) yardım ve yeniden yapılandırma projelerine fon sağlama konusunda çağrıda bulundu.

 

HABERE YORUM KAT