Polise başörtüsü yasağı komisyona taşındı

Polise başörtüsü yasağı komisyona taşındı

Hollanda’da Müslüman bir kadın polis, çalışırken üniformasıyla başörtüsü kullanmasına izin verilmemesini Hollanda İnsan Hakları Komisyonu’na taşıdı.

AMSTERDAM - Hollanda'da kadın polisin avukatı Betül Özateş, müvekkilinin polis üniforması giydiğinde başörtüsü kullanmasına izin verilmemesinin din özgürlüğüne aykırı ve ayrımcılık olduğunu belirtti. Özateş, şunları söyledi: 

“Müvekkilimin bulunduğu polis bürosu şikayet bölümünde çalışan herkes işini üniformalı yaparken kendisine istisna uygulanarak başörtüsünü çıkarmadığı takdirde sivil elbisesi ile çalışmasına izin verileceği söylendi. Bu şekilde çalışan müvekkilim kendisine din üzerinden ayrımcılık yapıldığı için komisyona şikayette bulundu.” 

Özateş, şikayetin sonucunun 14 Kasım’da belli olacağını aktararak, “Sonucun bizim açımızdan olumlu olacağına inanıyorum. Komisyonda alınan kararlar bağlayıcı olmasa da bir geçerliliği var. Ayrımcılık yasası üzerine kurulmuş bir komisyon olduğu için olumlu bir sonuç bizi bir adım ileri götürecektir” dedi.

Hollanda’da, polislerin tarafsız görünmeleri amacıyla üniforma giydiklerinde dini sembolize eden eşyaları kullanmaları yasak

Amsterdam İl Emniyet Müdürü Pieter-Jaap Aalbersberg, geçen mayısta Hollanda’da yerel bir gazeteye verdiği röportajda, emniyet teşkilatına farklı etnik kökenlerden kişilerin istihdam edilmesini sağlamak için başörtüsünün polis üniformasının bir parçası olması hususunu görüşebileceklerini söylemişti.

HABERE YORUM KAT