Amsterdam’da da George Floyd protestoları: Hollanda, ABD'de katledilenleri unutmadı

Amsterdam’da da George Floyd protestoları: Hollanda, ABD'de katledilenleri unutmadı

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da binlerce gösterici, ABD'nin Minnesota eyaletinde gözaltına alınırken maruz kaldığı polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd için dayanışma eylemi yaptı. Yunanistan’da ise ABD Atina Büyükelçiliği önünde

Amsterdam'ın ünlü Dam Meydanı'nda toplanan göstericiler, “Siyahların hayatı değerlidir”, “Adalet yoksa barış da yok” ve “Polis şiddetine hayır” gibi sloganlar attı.

Göstericilerin, “Polis şiddeti kaza değildir” ve “Beyazların suskunluğu zulümdür” yazılı pankartlar açtığı gözlendi.

JERRY AFRİYİE VE MİTCH HENRİQUEZ DE ANILDI

Irkçılık karşıtı çeşitli topluluklarının ortaklaşa düzenlediği gösteride, polis şiddeti nedeniyle 2014 yılında Gouda kentinde yaşamını yitiren Jerry Afriyie ile 2015'te Lahey'de yaşamını yitiren Mitch Henriquez de anıldı.

Meydanı tamamen dolduran kalabalık, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadeleye dönük sosyal mesafe kurallarına uymadı.

Çok sayıda Hollandalının yanı sıra farklı etnik kökenlerden toplulukların katıldığı gösteride, “şiddete, ırkçılığa, ayrımcılığa hayır”" mesajı verildi.

YUNANİSTAN’DA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Öte yandan Yunanistan Komünist Partisine (KKE) bağlı yüzlerce kişi, ABD'nin Atina Büyükelçiliği önünde toplanarak polis şiddeti ve ırkçılığı protesto etti. “'Kapitalizm nefes alamamak demektir'”, “'Kriz, savaş ve ırkçılık doğuran hiçbir sisteme nefes aldırmayacağız”, “Floyd için adalet'” şeklinde sloganlar atan göstericiler, Floyd'un fotoğraflarını taşıdı. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteri olaysız şekilde sona erdi. Benzer gösteriler Selanik'te de düzenlendi.

ABD'li siyahi George Floyd'un geçen hafta polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede ve dünya genelinde protestolara neden oldu. Dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınan Floyd, bir polisin diziyle uzun süre ensesine basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmış ve daha sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmaları yeniden alevlenmişti.

ABD'de Minneapolis eyaleti başta olmak üzere birçok şehirde protestolar sürüyor.

+49 – AMSTERDAM

HABERE YORUM KAT