PET şişeden su içmenin zararları nelerdir? Eski araştırmaları boşa çıkaracak "plastik" bulgular...

PET şişeden su içmenin zararları nelerdir? Eski araştırmaları boşa çıkaracak "plastik" bulgular...

ABD'li bilim insanları, PET şişelerden su tüketiminin insan sağlığına zararı olup olmadığına yönelik yeni bir çalışmanın sonuçlarını paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yapılan bir araştırma, PET (polietilen tereftalat) şişede su tüketiminin insan sağlığına zararlı olabileceğine ilişkin bulguları ortaya çıkardı. Söz konusu sularda "plastik ölçümü" yapılan çalışmanın sonuçları, kamuoyuyla paylaşıldı.

Daha önce 2019 yılında Çevre Koruma Kuruluşu (WWF) tarafından yapılan çalışmanın raporlarında, insanların sadece içme suyu yoluyla haftada tahmini bin 769 plastik parçacık (tanesi 5 milimetreden küçük) yuttuğu bilgisi yer almıştı. Tüketicileri endişe verici sonuçlarla karşı karşıya bırakan ve Columbia Üniversitesi'nde yapılan yeni bir çalışmada da daha önceki ölçümlerde hata yapıldığını gösteren sonuçlar ortaya çıktı.

YÜZ BİNLERCE PLASTİK PARÇACIK

Üniversite tarafından hazırlanan raporda, "daha önce yalnızca mikroplastiklerin kaydedildiği, gıdalardaki çok daha küçük nanoplastik parçacıkların kaydedilmediği" ifade edildi.

Araştırmacılar, son bulgularına dayanarak, bir litre suda 240 bin kadar plastik parçacık olduğunu ileri sürüyor. Sularda, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, polietilen tereftalat (PET) malzemesine sıkça rastlanıyor. Plastik şişelerin üretildiği malzeme...

Mikro ve nanoplastiklerin PET şişelere nasıl girdiği konusunda da bir şüphe var. Hem Columbia Üniversitesi'ndeki araştırmacılar hem de WWF ana neden olarak "aşınmayı" görüyor. Örneğin, vidalı kapak çevrildiğinde parçacıklar suya karışıyor.

NE KADAR ZARARLI?

Allgemeine Ortskrankenkasse'ye (AOK) göre plastiğin vücutta ne kadar zararlı olduğu henüz net değil. Ancak, eğer bir risk varsa, bu bizzat malzemeden kaynaklanmıyor. İçinde kullanılan kimyasallar çok daha fazla endişe kaynağı.

ARTI49
Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT