Peş peşe ayrılık kararlarının ardından: Sol Parti, kadın liderlere mi emanet?

Peş peşe ayrılık kararlarının ardından: Sol Parti, kadın liderlere mi emanet?

Sol Parti’de kartlar yeniden dağıtılacak. Kipping ve Riexinger’in geri çekilmesinin ardından parti yönetimi için kadın liderlerin adı geçiyor.

Sol Parti Eşbaşkanları Katja Kipping ve Bernd Riexinger’in yeniden aday olmayacaklarını açıklamalarının ardından partide liderlik arayışı başladı. Bugün Kipping ve Riexinger, görevi bırakacaklarını  önce parti yönetimine bildirecekler sonra da ortak bir basın toplantısıyla halka duyurulacaklar. Her iki isim de geçen cuma ve cumartesi günü peş peşe yaptıkları açıklamalarla aday olmayacaklarını bildirmişlerdi. 

Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, Kipping ve Riexinger’in geri çekileceklerini parti kongresinden önce açıklamalarının “bağımsız” kararları olduğunu bildirdi. Funke medya grubuna konuşan Bartsch “Almanya ve Avrupa’daki zorluklar karşısında Sol Parti’nin gelecek yıl için ikna edici, içerikle ilgili, stratejik ve kişisel bir teklifte bulunma konusunda özel bir sorumluluğu var” dedi. Partisinin federal seçimlerden sonra hükümetle  çalışıp çalışmayacağının ise “merkezi bir konu” olmadığını kaydeden Bartsch, adaylığı konusunda ise yorum yapmadı.

urn-newsml-dpa-com-20090101-200831-99-368820-large-4-3-11.jpg

Sol Parti Eş Başkanı Katja Kipping

Eşbaşkan Katja Kipping ise  “taz” gazetesine yaptığı açıklamada yeniden aday olmayacağı yönündeki kararını mart ayında verdiğini ancak araya korona girdiğini ve tartışmaları başlatmanın sorumsuzluk olacağı kaygısıyla açıklamayı ertelemeyi tercih ettiğini bildirdi. Kipping buna karşılık milletvekili adayı olacağını da dil getirdi. 

Sol Parti aslında haziran ayında yeni liderlerini belirlemek istiyordu. Ancak parti kongresi korona salgını nedeniyle 31 Ekim’e ertelenmişti. Kipping ve Riexinger’ın yerini kimin alacağı ise hâlâ belirsiz. Hessen Eyalet Meclis Grubu Başkanı Janine Wissler ve Thüringen Eyalet  Meclis Grubu Başkanı Susanne Hennig-Wellsow’un adları parti başkanlığı için olası adaylar arasında geçiyor. 

+49 – BERLİN

FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT