• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Berlin 25 °C
 • Frankfurt 22 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 16 °C

Paris Başkonsolosluk bahçesine kurulan çadırda yarından itibaren oy kullanılacak

Paris Başkonsolosluk bahçesine kurulan çadırda yarından itibaren oy kullanılacak
 DHA DIŞ HABER - Paris Başkonsolosu Emre Kadıoğlu seçim çalışmaları ve önerileri hakkında DHA’ya konuştu. Kadıoğlu, ”Paris Başkonsolosluğu...

 DHA DIŞ HABER -

Paris Başkonsolosu Emre Kadıoğlu seçim çalışmaları ve önerileri hakkında DHA’ya konuştu. Kadıoğlu, ”Paris Başkonsolosluğu görev bölgesinde 124 binden biraz fazla vatandaşın kayıtlı olduğunu biliyoruz. Seçim döneminde vatandaşlarımızın en rahat bir şekilde oylarını kullanabilmeleri için biz gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Başkonsolosluğumuz bahçesinde özel bir ortam oluşturduk” dedi.

8 mayıs Cuma günü oy verme işleminin başlayacağını söyleyen Kadıoğlu şu bilgileri verdi

“8 mayıs Cuma günü başlıyoruz 31 mayıs Pazar gününe kadar Başkonsolosluğumuzda oy verme işlemleri devam edecek. Bu 24 günlük süre boyunca vatandaşlarımız hafta içi, hafta sonu ve tatil günleri de dahil olmak üzere konsolosluğumuza gelip oylarını kullanabilecekler. Aynı dönemde konsolosluk işlemleri de devam edecek. Hafta içi resmi tatil olmayan günlerde vatandaşlarımız 09 ile 13 arasında konsolosluk hizmeti de alabilecekler.

Vatandaşlarımız buraya gelmeden önce ysk.gov.tr’den yurtdışı seçmen kütüğünde Paris Başkonsolosluğunda kayıtlı olduklarını kontrol etmeleri gerekiyor. Çünkü buraya gelen bir vatandaşımız sadece Paris Başkonsolosluğunda görünüyorsa oyunu kullanabilecek. Başka bir yerde kayıtlı ise yada Türkiye’de kayıtlı ise maalesef burada oy kullanma şansı olmayacak.”

Oy kullanacakların nüfus cüzdanları yada pasaportlarını göstermeleri gerektiğini hatırlatan Kadıoğlu şöyle devam etti

“Kayıtlı olan vatandaşlarımız sandık kurulları yetkilileri tarafından kayıtları tespit edildikten sonra kendilerinden nüfus cüzdanları yada pasaportlarını göstermeleri istenecek. Vatandaşlarımızda iki belgeden bir tanesinin mutlaka olması gerek. Bu nüfus cüzdanı ve pasaport dışındaki kimlik belgeleri Fransız makamlarının verdiği belgelerde dahil olmak üzere bunlar maalesef kabul edilemeyecek. Nüfus cüzdanı ve pasaport vatandaşlarımızın yanında olmalı.

Vatandaşlarımızdan genel olarak olabilecek yoğunlukları, mağduriyetleri önlemeye yönelik. 24 günlük sürenin erken zamanlarında buldukları ilk fırsatta başkonsolosluğumuza gelerek oylarını kullanmalılar. Çünkü insanlarımızın büyük bir kısmı 30, 31 mayıs tarihlerine bıraktıkları taktirde o gün büyük bir yoğunluk yaşanacaktır. Uzun sıralar olabilir bu sıralar nedeniyle de insanlarımızın mağduriyet yaşamalarını arzu etmiyoruz. İmkanı olanları başkonsolosluğumuza erkenden gelmeye davet ediyoruz.”

Toplu taşıma ile başkonsolosluğa gelerek oylarını kullanmalarını tavsiye eden Kadıoğlu şunları söyledi

“Başkonsolosluğumuzun çok geniş bir görev bölgesi var. 300 kilometre çapında bir alandayız. Toplu taşıma araçları ile gelmek vatandaşlarınız için çok daha rahat bir yöntem. Özel araçları ile gelen vatandaşlarımızın konsolosluğumuzun bulunduğu sokakta yer bulmalarının sıkıntılı olacağını biliyoruz. Günlük rutin işlemeleri dahil arabaları ile gelen vatandaşlarımız bu sıkıntıları yaşıyorlar. Bizim tavsiyemiz mümkün olduğu taktirde metro ve trenle gelmeleri. Vatandaşlarımızın bulundukları bölgelerde derneklerle vatandaşlarımızın organize olarak otobüslerle minibüslerle hep beraber gelmeleri. Otobüslerin izleyecekleri güzergahlar, yolcularını nerede indirebilecekleri nereye park edebilecekleri konusunda detaylı bir çalışma yaptık ve bu çalışmayı da internet sitemizden, facebook sayfamızdan ve twitter hesabımızdan derneklerimizle mail yolu ile paylaştık. Arzu eden vatandaşlarımız bu bilgilerden de faydalanarak toplu taşıma ile başkonsolosluğumuza gelebilirler. Bu da bizim öncelikli tavsiyelerimizden bir tanesi. Hafta içi beş sandık, hafta sonu yedi sandık olacak. Bizim beklentimiz hafta sonu yoğunluğun biraz daha artması bu nedenle YSK’nın talimatları çerçevesinde bizimde görüş ve önerilerimizi dikkate alarak hafta içlerinde beş hafta sonlarında yedi sandık kurulmasına karar verildi. O sandıklar için biz gerekli tertibatı aldık. Hafta sonu açılacak sandıkların yerleri de belli ancak o sandıklar hafta sonları açılacak. Hafta içi yerler boş kalacak.”

Görüntü Dökümü

Paris Başkonsolosu Emre Kadıoğlu

Haber-Kamera Gülten ÖZBEY PARİS DHA

 

[gallery ids="184002,184003,184004"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05