Paraya para demeyen silah şirketi açık açık söyledi: Artık Berlin'i koruyamayız

Paraya para demeyen silah şirketi açık açık söyledi: Artık Berlin'i koruyamayız

Rusya'dan tehditler gelse de aslında Almanya topraklarında bir savaştan endişe etmeye gerek yok. Silah şirketi KNDS, Almanya'nın savunma kapasitesinin zaten son derece sınırlı olduğuna inanıyor ve Savunma Bakanı Pistorius'u eleştiriyor.

Silahlanma şirketi KNDS'nin başkanı, mevcut Alman hükümetinin Almanya'nın savunma kapasitesini güçlendirdiğini göremiyor. Henüz siparişlerde bir geri dönüş göremedi. Frankfurter Allgemeine Zeitung'a konuşan ve Leopard 2 ana muharebe tankını üreten Frank Haun, "2023 yılında gelen siparişlerimizin büyük çoğunluğu Almanya'dan değil, diğer NATO ülkelerinden geldi" dedi.

Haun aynı zamanda şunu da vurguladı:

"Almanya'da sadece 300 civarında operasyonel savaş tankımız kaldı. Bu yüzden sık sık şunu söylüyorum: Augsburg'u hala onlarla savunabiliriz ama Münih ve Berlin'i değil."

BİR SONRAKİ HEDEF...

Augsburg, Münih ya da Berlin'i karada savunmak zorunda kalma olasılığı düşük, özellikle de Rusya'nın gücü düşünüldüğünde. Ancak Rusya'nın geçmişte de Almanya'ya yönelik tehditleri olmuştu. Ancak nazı askeri uzmanlar, Rusya'nın Ukrayna'da askeri başarı kazanması durumunda Putin'in bir sonraki hedefinin bir ya da daha fazla Baltık ülkesi olabileceğine iddia ediyor. Bu durum muhtemelen NATO'yu ve dolayısıyla Almanya'yı da harekete geçirecek. Bundeswehr Litvanya'da konuşlanmış durumda.

KNDS'nin patronu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundeswehr'i daha iyi donatmak istiyorsanız daha fazla paraya ihtiyacınız var demektir. Politikacılar öncelikleri belirlemelidir."

Haun, Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius için "Bundeswehr'i güçlendirmek için şimdiye kadar ne yaptı?" derken, "Nükleer paylaşımı sağlamak için eski Tornado'ları F-35 uçaklarıyla değiştiriyor. Helikopterler satın alıyor çünkü eski CH-53'lerin gitmesi gerekiyor. Bizimle 123 adet Leopard tankı için bir çerçeve anlaşması imzalıyor ve şu ana kadar 18 adetle Almanya'nın Ukrayna'ya tedarik ettiği kadar sipariş veriyor" dedi.

PARAYA PARA DEMİYOR

KNDS Başkanı ayrıca mevcut teslimat zorluklarıyla ilgili olarak Alman hükümetinden duyduğu memnuniyetsizliği de dile getirdi.

KNDS ve rakibi Rheinmetall gibi savunma şirketleri Rus savaşının başlamasından bu yana siparişlerde büyük bir artış gördü ve milyarlar kazanıyor. Bir yandan Ukrayna'ya çok sayıda malzeme giderken, diğer yandan ülkenin birçok ortağı kendi stoklarını yenilemeye ve birliklerini modernize etmeye çalışıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT