Pandeminin Almanya'da gençlerin üzerinde bıraktığı iz

Pandeminin Almanya'da gençlerin üzerinde bıraktığı iz

Almanya'da yapılan yeni bir araştırmaya göre gençler pandemi dönemi sonrası hala yalnızlıkla ilgili sıkıntılar yaşıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst ve Prof. Doktor Maike Luhmann bugün gençlerin yalnızlığı üzerine bir konuşma yapacak. Önceki çalışmalara göre pandemi, özellikle gençler arasında yalnızlık konusunda önemli bir iz bıraktı.

Kuzey Ren-Vestfalya tarafından yaptırılan analizde odak noktası ergenler ve gençler. Aynı zamanda risk ve koruyucu faktörlerle ve yalnızlıkla nasıl etkili bir şekilde başa çıkılacağıyla ilgili de bir çalışma yürütüldü.

''ÇAĞIMIZIN YENİ SORUNU''

Bilimsel araştırmalara göre uzun süreli kronik yalnızlık, fiziksel ve zihinsel hastalıklara da yol açabiliyor. CDU'lu siyasetçi Wust, yaptığı açıklamada “Yalnızlık çağımızın yeni toplumsal sorunu'' ifadelerini kullandı.

Hükümet başkanına göre, federalden eyalete ve yerele kadar hükümetin her düzeyindeki politikacıların bu olguyla ilgilenmesi gerekiyor. Wust yaptığı açıklamada “Bu konu toplumun merkezine ait. Çok uzun zamandır odak noktası yaşlı insanların yalnızlığıydı ancak gençlere ilişkin veriler hâlâ oldukça zayıf.'' ifadelerini kullandı.

Kuzey Ren-Vestfalya Şansölyeliği tarafından yaptırılan yeni çalışma bugün yayınlanacak, konu bir sonraki panel tartışmasında daha ayrıntılı olarak tartışılacak. Aynı zamanda federal hükümetin danışmanı olan Bochum araştırmacısı Luhmann'ın yanı sıra psikolog ve podcaster Franke Franca Cerutti ve komedyen Maxi Gstettenbauer de katılmak istiyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT