Pandemi Almanya'da turizmi vurdu

Pandemi Almanya'da turizmi vurdu

Sektör geçen yılki kaybın yaklaşık yüzde 80 olduğuna işaret ediyor

Almanya'da Aralık ayı ortasından beri süren sıkı tedbirlerde gevşemeye gidilmesi umut edilirken yeni vaka sayılarında bu hafta görülen hızlı artış, beklenenin aksine daha sıkı bir kapanmayı gündeme taşıdı. Yeni vaka sayısının 100 bin kişide 160'ı geçmesi ve 83 milyonluk Almanya'da aşılama oranının sadece yüzde 17,8'e ulaşmış olması yakın zamanda hedeflenen muhtemel açılmaya ilişkin umutları da suya düşürdü. Almanya'da salgın verilerini takip ederek hükümete pandemi konusunda bilimsel destek veren Robert Koch Enstitüsü, DW Türkçe'ye verdiği bilgide aşının her iki dozunu olanların oranın ise yüzde 6,3 olduğunu bildirdi.

''TURİZM SEKTÖRÜ ALARM VERİYOR''

Pandeminin en olumsuz etkilediği alanlardan olan turizm sektörü de alarm veriyor. Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin son verilerine göre, ülkede Şubat ayında kayda geçen yerli ve yabancı turistlerin konaklama sayısı 7 milyon 200 bine geriledi. Bu rakam geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 76 azalma anlamına geliyor. Yerli turistin konaklama oranı yüzde 73,6 oranında düştü, yabancıların Almanya'da konaklama oranı ise yüzde 82,2 oranında gerileme kaydetti. Şubat ayında Almanya'da konaklama imkanı sunan otel, pansiyon vb. 51 bin tesisten sadece 29 bin 300'ü hizmet verebildi.

''ALMANLAR SEYAHAT ETMEYİ ÖZLEDİ''

Almanya Seyahat Acentaları Birliği'nin verdiği bilgilere göre şu anda yapılan tatil rezervasyonları yaz sonu veya bu sene içinde daha ileri bir tarihe, hatta önümüzdeki yıla yönelik. Kamuoyu araştırmalarının Almanların seyahat etme isteği olduğunu gözler önüne serdiğine işaret eden DRV, şu dönemde tatil almayı planlayanlara, her şey dahil paket tatilleri tavsiye ediyor. Paket tatilde müşterilerin hukuki açıdan daha fazla güvenceye sahip olduğunu belirten DRV, bu nedenle pek çok müşterinin her şey içinde tatil konseptine ilgi gösterdiğini aktarıyor.

Şu anda seyahat piyasasına ve müşterilere yeni bir başlangıç stratejisi sunmanın önem taşıdığını vurgulayan DRV, seyahat zincirinin tamamında geçerli olacak makul bir test stratejisi ile buna bağlı hijyen ve güvenlik konsepti geliştirmek ve uygulamak gerektiğini kaydetti.

Almanya Turizm Ekonomileri Birliği (BTW) Başkanı Michael Frenzel de geçen yaza ilişkin ön satışlarla karşılaştırıldığında ciro bazında bu yaza ilişkin satışların yüzde 76 daha az olduğunu açıkladı. İlkbahar aylarında ise hatta iptallerin satışların çok daha üzerine çıktığını belirten Frenzel, ancak yılın üçüncü çeyreğinden itibaren iyileşme beklediklerine de dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT