Özgür Özel başlattı, tartışma büyüdü, kim haklı: Almanya’daki tabelalar

Özgür Özel başlattı, tartışma büyüdü, kim haklı: Almanya’daki tabelalar

CHP lideri Özgür Özel, "Arapça tabelalara yapılan saygısızlık dedi ve “tabela” tartışması başladı. Çünkü bazı CHP’li belediye başkanları Arapça tabelaları kaldırmıştı. Tabela tartışması Almanya’ya geldi.

CHP lideri Özel, geçen günlerde AK Parti’den CHP’ye geçen çoğu belediyede, kentlerde bulunan Arapça ilan ve tabelaları sökme kararlarını değerlendirmişti.

Özel’in “O tabelada ne yazdığına bakmak da lazım. Bir insanın anadilinde aldığı hizmeti anlamasını kolaylaştırıyorsa bu bir haktır. Ben belediye başkanlarımı da uyardım. Etkileşim alacağım diye artık Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir, halk incinir. Gidip de belediye başkanı eliyle o tabelayı indirmemeli” sözler gündem olmuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Soma'da '”Suriyeli meselesi ve Arapça tabelalar” konusunda CHP'li belediyelerin almış oldukları kararlara ilişkin konuştu.

AK Parti’den CHP’ye geçen çoğu belediyede, kentlerde bulunan Arapça ilan ve tabelaları sökme kararlarını değerlendiren Özel, "İlgili yasalar var. belediye başkanlarımızın bu düzenlemeye uyması gerektiğini söyledik. Kanuna uygun ihtarlar yapıp, sökülmesi için süre vermeden belediye başkanının kendi eliyle yırtması fazladan popülizmdir.6 milyona yakın vatandaşımızın ana dili Arapçadır. Bu hürmetsizlik onlara yapılan hürmetsizlik olur. Nezaketi koruyalım. Kuranı Kerim'in ana dili de Arapçadır” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel’in başlattığı tabela tartışması Almanya’ya sıçradı.

Almanya’daki gurbetçiler anadil dışındaki tabelalara saygı gösterme konusunda Özgür Özel’e destek verdi.

İşte o tabelalar:

gnjn-nowuaax-on.jpg

gnjn-nmwgaa11ch.jpg

ttt.jpg

gnipwdqxqaah6wa.jpg

gnipwdrw4aa-jqx.jpg

HABERE YORUM KAT
1 Yorum