Özerk üniversite protestosu: “Boğaziçi kelepçesi” Berlin’de tersine çevrildi

Özerk üniversite protestosu: “Boğaziçi kelepçesi” Berlin’de tersine çevrildi

Almanya’nın başkentinde bir grup gösterici Boğaziçi Üniversitesi’nde son günlerde yaşananları protesto etti. Göstericiler Humboldt Üniversitesi kapısına “Boğaziçi kelepçesi” takarak yaşananlara dikkat çektiler.

Boğaziçi Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden mezunlar İstanbul’da yaşanan son olayları Berlin’de protesto etti. Göstericiler Boğaziçi Üniversitesi’ne takılan ve bir anda direnişin sembolü haline gelen kelepçeyi, Alman kamuoyunu uyarmak amacıyla bu kez Humbodlt Üniversitesi kapısına bizzat taktılar.  

Sosyal medyadan yapılan duyurularda “Berlin’de yaşayan Boğaziçi Üniversitesi mezunları, öğretim görevlileri, öğrencileri ve desteklerini sunmak isteyen herkes bugün #KayyumRektorİstemiyoruz dedi. Her hafta sonu Boğaziçi Direniş nöbetini bizler devralacağız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam Siegeshand” denirken, birkaç dilde protesto bildirisi de yayımlandı. 

Aralarında, Almanya, ABD, Avusturya, Hollanda, Fransa, İngiltere, İtalya’nın da bulunduğu dünyanın 17 ülkesindeki Boğaziçi mezunları imzalı ve “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz!” başlıklı bildiride Melih Bulu istifaya davet edilirken kullanılan şu ifadeler dikkat çekti: 
“Türkiye’nin her şehrinden Boğaziçi’ne gelmiş, dünyanın dört bir yanında yaşayan Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak, Senatomuzun belirlediği ilkeleri savunuyor, ülkemiz ve üniversitemiz ile ilgili tüm gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz. Boğaziçi’ndeki öğrenci arkadaşlarımızı, değerli akademisyenlerimizi ve emektar personelimizi tüm kalbimizle destekliyoruz. Okulumuzun kapısına takılan kelepçeyi tüm üniversitelerimizin özerkliğine vurulmuş bir darbe olarak görüyor ve kabul etmiyoruz.”

+49-BERLİN

HABERE YORUM KAT