Otomatik bilgi paylaşımı için erteleme çağrısı: “Avrupalı Türk’ün kara parayla işi olmaz”

Otomatik bilgi paylaşımı için erteleme çağrısı: “Avrupalı Türk’ün kara parayla işi olmaz”

TBMM’deki bütçe görüşmelerinin gündemi Avrupalı Türkler oldu. CHP milletvekili Çakırözer yurtdışındaki 6 milyon Türk vatandaşını da yakından ilgilendiren otomatik bilgi paylaşımını öngören anlaşmanın ertelenmesini istedi.

TBMM’de gerçekleşen 2021 bütçesinin gündemi Avrupa’da yaşayan Türklerin talep ve sorunları oldu. TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Utku Çakırözer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesi görüşmelerinde yurtdışında yaşayan Türklerin, Türkiye’ye geldiklerinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanması ve Türkiye’deki emekli maaşlarının kesintiye uğratılmaması talebinde bulundu.

Çakırözer, yurtdışındaki 6 milyon Türk vatandaşının, Türkiye’deki birikimlerine ilişkin finansal bilgilerin bulundukları ülkeler ile otomatik paylaşımını öngören uluslararası anlaşmanın uygulanmasının da ertelenmesini istedi. 

CHP milletvekili, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a şöyle seslendi: 

“Bu anlaşma kara parayla mücadele için çıktı ama geldiğimiz noktada Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan milyonlarca kardeşimizi sıkıntıya sokacak. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın on yıllarca alın teri dökerek kazandıkları birikimleri kara para gibi değerlendirilemez. Yurtdışındaki vatandaşlarımız bu anlaşmanın ne getirdiğini, nasıl uygulanacağını, üzerine düşen sorumlulukları bilmiyor. Bu anlaşmayı yurttaşlarımızı bilgilendirene kadar ertelemeliyiz. Milyonlarca Avrupalı Türk’ün maddi kayıplar yaşamasını önlemeliyiz.” 

“ANKARA’NIN DERHAL ÖNLEM ALMASI LAZIM”

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’te 2021 bütçesi görüşmelerinde yurtdışındaki Avrupalı Türklerin sorunlarını gündeme getirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde söz alan Çakırözer, Türkiye’nin AB ve OECD üyesi ülkelerle birlikte tarafı olduğu “Finansal Bilgilerin Karşılıklı Otomatik Paylaşımı Anlaşmasının” yükümlülüklerinin 31 Aralık itibariyle uygulamaya gireceğini anımsatarak şunları söyledi:

“Bu anlaşma kapsamında yurtdışında yaşayan 6 milyon Türk’ün ülkemizdeki bankalardaki paraları ve her türlü finansal bilgileri bulundukları ülkelere bildirilmeye başlandı. İngiltere, İspanya, İtalya, İsveç ve Norveç’e yıl sonunda bildirilecek. Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Fransa gibi Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerde gelecek yıl bildirilecek. Anlaşma kara para ile mücadele için imzalandı, ama şimdi yurtdışındaki vatandaşlarımızı vuracak.  Türkiye’deki üç kuruş birikimleri nedeniyle ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklar. Bu konuda Ankara’nın derhal önlem alması lazım.” 

VATANDAŞ ÖĞRENENE KADAR ERTELENMELİ 

Bakan Elvan’a anlaşmanın uygulamasının ertelenmesi çağrısında bulunan Çakırözer, “Bu anlaşma ne getiriyor, nasıl uygulanacak, oradaki yurttaşlarımıza hangi yükümlülükler  getiriyor? Bu konularda bugüne kadar hiç bilgilendirme yapılmamış. Bunların hiçbiri bilinmeden bu anlaşmanın uygulamaya sokulması vahim bir hata olur. Vatandaşlarımızın bu anlaşma konusunda bilgi eksiklerinin mutlaka giderilmesi lazım. Maliye Bakanlığımızın yetkilileri ülke ülke  gezerek bilgilendirme yapmalı. Ancak ondan sonra uygulamaya konabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan Finansal Bilgilerin Otomatik Değişimi Anlaşması’nın 6. maddesinin, erteleme fırsatı tanıdığını belirten Çakırözer, “Bu anlaşmanın uygulanması ve yorumlanmasında zorluklarla karşılaşılması durumunda ‘diğer ülkelerle istişare talebinde bulunulabilir’ diyor. Bu hüküm hayata geçirilmeli, Almanya, Fransa gibi ülkelerle oturulup konuşulmalı. Vatandaşlarımız için yoğun bir bilgilendirme çalışması yapılmalı. Bu bilgilendirme bitene kadar da anlaşmanın uygulaması ertelenmelidir” dedi. 

200 AVRO İLE NASIL GEÇİNSİNLER? 

Çakırözer,  Aile, Çalışma  ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde de Avrupalı Türklerin emeklilik haklarına ilişkin yaşadığı mağduriyetleri gündeme getirdi. Çakırözer, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a, “Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz gittikleri ülkelerde yıllarca çalışıp birikimleriyle Türkiye’den emekli olmaktalar. Geçtiğimiz aylarda burada bir düzenleme yapıldı. Onlara verilen maaş 200 avro bile değilken, üstüne ‘Sen bu maaşı al ama sakın orada çalışma, çalışırsan bu maaşı da keserim’ dediniz. Bu insanlar Almanya’da, Fransa’da 200 avro ile nasıl geçinecek hiç düşündünüz mü? Daha yeni çok kısıtlı bir iyileştirme yapıldı. Haftada birkaç saat çalışmanın önü açıldı. İyi ama neden kısıtlıyorsunuz? Onların çalışmasından niye rahatsızsınız? Vatandaşlarımızın yurtdışında çalışmasına engel getirilmemeli, önü açılmalı. Emeklilik maaşları da hiçbir şekilde kesilmemeli” dedi. 

SGK’NIN ZARARI YURTDIŞI TÜRKLERİNE YÜKLENEMEZ

Çakırözer, yurtdışındaki Türklerin emekli olduktan sonra çalışmalarına yönelik getirilen bu düzenlemenin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyleyerek, “Yurtdışında yaşayan yurttaşlarımızın ister yarı zamanlı ister tam zamanlı çalışmalarına Türkiye engel olmamalıdır. Kara deliğe döndürdüğünüz SGK’nın zararlarını, on yıllardır gurbette alın teri döken kardeşlerimizin sırtından çıkarmaya kalkmak ne hakkaniyete ne de vicdanlara sığmaz” diye konuştu. 

“SURİYELİLERİN HAKLARI AVRUPALI TÜRKLERE VERİLMİYOR”

Çakırözer, görüşmelerde yurtdışında yaşayan Türklerin, Türkiye’de aldıkları sağlık hizmetleri karşılığında ücret alınmasına da son verilmesi gerektiğini dile getirdi. Yurtdışında yaşayan Türklerin ülkeye geldiklerinde sağlık hizmetlerinden on yıllardır ücretsiz faydalandıklarını hatırlatan Çakırözer, Eylül 2019’da yapılan düzenleme ile acilde yapılan tedaviler hariç bu haklarının ellerinden alındığını söyledi. 

Utku Çakırözer, “On yıllardır gurbet ellerde alın teri döken ve birikimini bu ülkede değerlendiren kardeşlerimize, Suriyeli göçmenlere verilen haklar bile tanınmıyor, bunu şiddetle kınıyorum. Bu ayıbın düzeltilmesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır” çağrısında bulundu. 

+49 – ANKARA

HABERE YORUM KAT