Ön cam buğulanmasına karşı koymanın yolları

Ön cam buğulanmasına karşı koymanın yolları

Otomobil sürücülerinin kabusu ön cam buğulanmasına karşı birkaç pratik çözüm...

Soğuk ve yağışlı havalar, otomobillerin ön camlarında oluşumuna neden oldukları buğulanma nedeniyle sürücülerin kabusu haline gelebiliyor. Nemli ve sıcak havanın, soğuk camın üzerinde yoğunlaşması nedeniyle meydana gelen buğulanma, trafiği tehlikeye düşüren sonuçları da beraberinde getirebiliyor. Buğulanmaya karşı koymanın yolları ise elbette var...

BUĞULANMANIN EN BÜYÜK DOSTU NEM

Buğulanmaya karşı en etkili çözümlerin başında ısı uygulama işlemi geliyor. Yeni nesil araçlarda bulunan otomatik klimalar bu işlemi kendiliğinden görebiliyorken, manuel kullanıcılar, buğulanmayı önleyecek düzeyde ısı sağlamak üzere kaloriferlerini açmalı ve fanı ön camlara çevirmelidir.

Ek olarak camlar aşırı derecede buğulanmışsa, temiz bir bez veya süngerle kurutulabilir. Bu işlemin sadece araç dururken yapılması ve asla sürüş sırasında yapılmaması önerilmektedir.

İşte bunların dışında bazı ipuçları...

- Temiz camların daha az buğulanacağını unutmayarak, camlarınızı düzenli olarak cam yüzeyi temizleyiciler vasıtasıyla temiz tutmanız önerilir.

- Giysilerinizin üzerinde biriken kar ve buz parçalarını temizlemeden aracınıza binmeyin. Bu nem oluşumunu belli oranda engelleyecektir.

- Kapı contalarında aralık olmadığına dikkat edin. Araçta nem oluşumunu önlemek için contalar önemli bir görev yapmaktadır.

- Kabin filtresini değiştirin. Şayet filtre tıkalıysa, araçtaki hava sirkülasyonunu azalır ve içerdeki hava nem oluşturur.

ARTI49

HABERE YORUM KAT