“Ölümcül” karar: Seyahat uyarısına uyarı geldi

“Ölümcül” karar: Seyahat uyarısına uyarı geldi

AB dışındaki ülkelere seyahat uyarısının 14 Eylül’e kadar uzatılması kararı Almanya Seyahat Acentaları Birliği (DRV) tarafından “ölümcül” olarak nitelendi.

Federal Almanya, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle mart ayında yaptığı uluslararası “seyahat uyarısını” Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkeler için 14 Eylül’e kadar uzattı.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Bakanlar Kurulunda, AB ülkeleri, İngiltere ve Schengen ülkeleri hariç diğer ülkeler için 31 Ağustos’a kadar geçerli olan “seyahat uyarısının” 14 Eylül’e kadar uzatılması kararının aldığını belirtti.

Almanya Seyahat Acentaları Birliği DRV’den sosyal medyada yapılan paylaşımda seyahat uyarısının uzatılması “ölümcül” olarak değerlendirildi. 

DRV'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Dünya çapında seyahat uyarısının uzatılması sektörümüz için ölümcül. 160 ülkeyi birden aynı kefeye koymak  yanlıştır. Küresel ekonomi seyahat ve alışveriş olmadan iyileşmeyecektir” şeklinde bir eleştiri yer aldı. DRV’nin söz konusu Tweet’inde Dışişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı etiketlendi.

EYLÜL ORTASINDA TEKRAR BAKILACAK

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrea Sasse de, salgınla ilgili tahminler yapmanın zor olduğunu ifade ederek, ülkede yaz tatil döneminin bittiği eylül ortasında durumun yeniden değerlendirileceği bilgisini paylaştı.

Sasse, birçok ülkede vaka sayılarının yeniden arttığını gözlemlediklerini ve Almanya’nın Avrupa’daki bazı bölgeler için de seyahat uyarısı yaptığını vurguladı.

Geçmişte olduğu gibi salgının gelişiminin sürekli izlendiğini dile getiren Sasse, gelişmelere göre bazı ülkeler veya bölgeler için seyahat uyarılarının yeniden kaldırılabileceğini kaydetti.

Almanya, mart ayında yaptığı uluslararası “seyahat uyarısını” en son 10 Haziran’da ağustos sonuna kadar uzatmıştı.

Almanya Covid-19 salgını sebebiyle Türkiye’ye uyguladığı seyahat uyarısını Muğla, Aydın, İzmir ve Antalya için kaldırmış, AB’de yer alan Fransa, Belçika, Romanya ve Hırvatistan’daki bazı bölgelere ve İspanya'ya vakaların artması sebebiyle yeniden seyahat uyarısında bulunmuştu.

+49 – BERLİN

FOTO: Dylan Alcock on Unsplash

HABERE YORUM KAT