Nürnberg'de cinayet işlemişti... Mert A.'ya ömür boyu hapis

Nürnberg'de cinayet işlemişti... Mert A.'ya ömür boyu hapis

Ekim 2022'de Mert A. silahla iki kişiye ateş açmış ve birinin ölümüne sebep olmuştu. Mert A. hakkında karar verildi.

Almanya'da 2022 yılının ekim ayında 28 yaşındaki Mert A , akşam saatlerinde Nürnberg'deki Landgrabenstrasse'de iki erkeğe ateş açmıştı. Vurulan adamlar daha sonra ciddi şekilde yaralanarak hastaneye götürülmüş ve iki kişiden biri hayatını kaybetmişti.

Mert A. saldırı sonrası kaçmış ve kayıplara karışmıştı. Olaydan yaklaşık üç ay sonra polis, 28 yaşındaki zanlının İtalya'nın Marina Centro semtinde, tutuklandığını açıklamıştı.

ERKEN TAHLİYE OLMAYACAK

Mert A. bugün gerçekşelen karar duruşmasında cinayetten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Nürnberg-Fürth Bölge Mahkemesi 5. Büyük Ceza Dairesi, Mert A.'nın Ekim 2022'de bir tartışmanın ardından sokakta iki adamı vurduğunun kanıtlandığına karar verdi. Vurulan iki kişiden biri ölmüş, diğeri ise ağır yaralı olarak kurtuldu.

Mahkeme ayrıca suçun özel ağırlığını da tespit etti, bu da daha sonra cezaevinden erken tahliyeyi çok daha zor hale getiriyor.

Mert A. savunmasında tartışmalardan sonra diğer iki kişi tarafından tehdit edildiği ve hakarete uğradığı için ateş etmeyi meşru müdafaa olarak gördüğünü belirtiyordu. Perşembe günü yaptığı son konuşmasında yakınlarını kaybedenlerden özür diledi. Ateş edilmemiş olmasını dilediğini söyledi.

CİNAYETİN SEBEBİ HALEN BELİRSİZ

Ukraynalı bir mülteci kılığında Türkiye'den Belarus üzerinden Almanya'ya gelen tetikçi, başlangıçta kaçmayı ve yurtdışına çıkmayı başardı. Üç ay sonra İtalyan polisinin özel timi tarafından Rimini'de bir otelde yakalandı.

Polis müfettişleri, anlaşmazlığın arka planında nargile tütünü ve e-sigara ile ilgili iş anlaşmazlıklarının olduğunu varsaymıştı. Duruşma sırasında kesin sebep açıklığa kavuşturulamadı. Olayla ilişkili çok sayıda tanık, üçlüyü çevreleyen olası suç entrikaları ağına ilişkin kısmen çelişkili bilgiler verdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT