Nordadler’e Almanya’da şans tanınmıyor: Aşırı sağcı örgüt kapatıldı

Nordadler’e Almanya’da şans tanınmıyor: Aşırı sağcı örgüt kapatıldı

Almanya’da aşırı sağcı "Nordadler" (Kuzey Kartalı) örgütü, anayasal düzene karşı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Federal Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in talimatıyla aşırı sağcı “Nordadler” örgütünün yasaklandığı, Kuzey Ren Vestfalya, Aşağı Saksonya, Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde örgüt üyelerine ait binalarda aramalar yapıldığı ifade edildi.

Örgütün faaliyetlerinin anayasal düzene aykırı olduğu aktarılan açıklamada, “Nordadler, nasyonal sosyalist ideolojisini ve Yahudi düşmanlığını ağırlıklı olarak internet üzerinden yayan aşırı sağcı bir örgüttür” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, İçişleri Bakanı Seehofer'in aşırı sağcı ve Yahudi düşmanı olan insanların Almanya’da  yeri olmadığını belirttiği ve “Nefreti yayan ve kışkırtıcılık yapan örgüt ve grupları yasaklayacağım” dediği aktarıldı.

Seehofer, bu yıl içinde “Combat 18” ve kimlikçiler hareketine bağlı “Geeinte deutsche Völker und Stämme” adlı iki aşırı sağcı örgütü yasaklamıştı.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT