Noel'de fiyat hileleri... Süpermarketlerde "tasarruf" etmenin yolu

Noel'de fiyat hileleri... Süpermarketlerde "tasarruf" etmenin yolu

Süpermarket alışverişlerine tasarruf etmek için markalı ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Ayrıca tüketicilere, alışverişten önce süpermarketlerin ürün yelpazesindeki fiyatları da karşılaştırmaları ve ona göre hareket etmeleri gerektiği söyleniyor...

Birçok süpermarket ve indirimli satış mağazası Noel döneminde özel teklifler ve indirimlerle müşterileri cezbediyor. Ancak Almanya'da gıda enflasyonundan kaynaklı olarak, tüm indirimlere rağmen, yine de gıda fiyatları son derece yüksek seviyede...

Fiyatlar karşılaştırıldığında, bugün indirimli fiyatların 2021 yılındaki normal fiyatlara göre daha pahalı olduğu belirtiliyor. 2021 yılına kıyasla gıda yaklaşık yüzde 27 daha pahalı hale geldi.

Bu yüzden de yılbaşı akşamı yenilecek yemeğin fiyatı biraz daha fazla olacak.

Mağazaların "indirimlerine" tüketicilerin kuşkuyla yaklaştığı aktarılırken, yine de indirimli ürünlerde mevcut normal fiyatlara kıyasla tasarruf sağlanabileceği belirtiliyor.

NASIL TASARRUF ELDE EDİLİR

Süpermarket raflarında, özellikle markalı ürünler bazen aşırı fiyat artışlarıyla tüketiciyi şaşırtabiliyor.

Bu yüzden tasarruf etmek isteyenler için, markalı ürünlerden ziyade, marketlerin özel markalarının tercih edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Genellikle markalı ürünlerden daha ucuz olan bu ürünler, sık sık tüketicilerin tercihi oluyor.

Öte yandan, tüketiciler, genel olarak en ucuz satın almayı seçmek için süpermarketlerin ve indirim mağazalarının ürün yelpazesini ve fiyatlarını karşılaştırmalılar. Karşılaştırma portalı smhaggle'ın Genel Müdürü Sven Reuter, NDR'ye yaptığı açıklamada, tüketicilerin satın almadan önce sadece karşılaştırma yaparak bazı ürünlerde yüzde 40'a kadar varan tasarruf sağlayabileceğini söyledi.

NOEL HİLELERİ

Ayrıca, Noel yaklaşırken süpermarketlerde "Noel hileleri" de karşılaşılan bir durum oluyor.

Tüketicilerin, yalnızca düşen ürünün fiyatına değil aynı zamanda ağırlığına bakmaları da isteniyor. Zira, indirime giren bir ürünün gramajının da düşmüş olma ihtimalinin yüksek olduğu aktarılıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT