Noel öncesi dolandırıcılık tuzağına dikkat

Noel öncesi dolandırıcılık tuzağına dikkat

Dolandırıcılar bu yıl da Noel öncesi alışveriş çılgınlığından faydalanarak e-posta aracılığıyla vatandaşları dolandırmaya çalışıyor.

Noel öncesinde dolandırıcılar e-posta yoluyla sipariş veren müşterilerin verilerini hedef alıyorlar. Müşterilerin, sözde DHL, DPD veya diğer e-posta siparişi şirketlerinden gelen bir kimlik avı e-postalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Posta siparişi şirketleri müşterilerini korumak için dolandırıcılar tarafından kullanılan hilelere karşı tüketicileri uyarıyor.

DOLANDIRICILAR ERİŞİM VE HESAP BİLGİLERİNİ ÇALIYORLAR

Dolandırıcılar artık normal e-postalarda olduğu gibi bağlantılı sahte bir sipariş numarası bile gönderiyor. Dolandırıcılığa kanan herkes, hassas verileri çalabilecek kötü amaçlı yazılım içeren bir web sitesine yönlendiriliyor. Bağlantılı web sitesine hesap bilgilerinizi de girerseniz, kendinizi hızla bir abonelik tuzağının içinde bulursunuz.

Ayrıca dolandırıcılar ilk bakışta meşru görünen "[email protected]" gibi e-posta adreslerini kullanabilirler. Sahte bir e-posta adresini ayırt etmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var.

Kimlik avı e-postalarının özellikleri:

Eksik kişisel selamlama

Acil eylem ihtiyacı

Dilbilgisi ve yazım hataları

Yabancı dilde e-postalar

Sözde faturalar ve irsaliyeler ile ekler

E-postada farklı sipariş numaraları

Şüpheniz varsa, sevkiyat numarasını nakliye şirketinin web sitesine manuel olarak girmek ve onaylatmak her zaman mantıklıdır. Tehlikeli e-postalardaki ekler ve bağlantılar asla açılmamalıdır. Kendi güvenliğiniz için e-postayı da yanıtlamamalısınız.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT