Noel ağacı bu yıl cep yakacak

Noel ağacı bu yıl cep yakacak

enflasyona bağlı mevcut maliyet artışları Noel ağaçlarının fiyatlarını da etkiledi...

Yeni yıl yaklaşırken, Alman Noel Ağacı ve Yeşillik Yetiştiricileri Federal Birliği Başkanı Eberhard Hennecke, bu yıl için Noel ağacı fiyatları hakkında bilgi verdi.

RUHR24e konuşan Hennecke, enflasyona bağlı mevcut maliyet artışlarının Noel ağacı yetiştiricilerini de etkilediğini ifade etti. Noel ağacı yetiştiricilerine göre, köknar ağacı yetiştiriciliği için hala büyük ölçüde el emeği gerekiyor. İşgücünün yanı sıra nakliye ve enerji maliyetleri de Noel ağacının fiyatlarını etkiliyor.

NE KADAR ÖDENECEK

Tüm bu nedenlerden dolayı, Noel ağacı almak isteyenler bu yıl metre başına 1 ile 2 Euro daha fazla fiyat ödemek zorunda olacak.

Müşteriler Nordmann köknarı için metre başına yaklaşık 21 ile 29 Euro arası ödeme yapacak. Mavi ladin için ise metre başına yaklaşık 13 ile 18 Euro ödeme yapacak. Kırmızı ladinler için de metre başına 10 ile 15 Euro'nun gözden çıkarılması gerekecek.

NEDEN YILBAŞI AĞACI SÜSLENİR

Hristiyanlıktan gelen bir gelenek olan yılbaşı ağacı süsleme, her yıl renkli görüntülere sahne oluyor.

Hristiyanlıkta Noel ağacı, İsa Mesih'in doğumu ve dirilişinin simgesidir. Ağacın dalları ve çalıları ölümsüzlüğün bir amblemi olarak görülür ve İsa'nın çarmıhta giydiği dikenli tacı simgelediği söylenir.

Ayrıca Noel ağacını süslemek için kullanılan her süslemenin özel bir anlamı olduğuna inanılıyor. Yine de, insanlar kendi tercihlerine göre süslemek için süsleri seçerler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT