Neyi hedefliyorlar? Alman silahlı kuvvetleriyle parlamentonun araç filosuna siber saldırı

Neyi hedefliyorlar? Alman silahlı kuvvetleriyle parlamentonun araç filosuna siber saldırı

Almanya’da bilgisayar korsanları silahlı kuvvetlerin ve Federal Meclis’in hizmetindeki araç filosunun IT ağına sızdı. Siyasetçilerin kişisel bilgileri çalınmış olabilir. Soruşturma devam ediyor.

Alman Savunma Bakanlığı, geçen hafta şirketin IT (bilişim) ağına kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından dıştan saldırı olduğunu ve  siber saldırı hakkında geniş çaplı araştırmanın devam ettiğini bildirdi.

Federal hükümet bünyesindeki  BW-Fuhrpark Service GmbH (BwFPS) araç servis şirketi politikacıların hizmetinde yer alıyor ve kendi veri tabanı ile IT yapısı bulunuyor. Şirketin yüzde 75,1’i Savunma Bakanlığı’na ve yüzde 24,9’u Alman Demiryollarına ait.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, Savunma Bakanlığı, Silahlı Kuvvetler ve Federal Meclis’in dış dünya ve müşterilerle ağ bağlantıları kesildi. Hasarın analizi ve onarımı konusunda uzman bir şirkete devreye girdi.

Savunma Bakanlığı söz konusu şirket yönetimine derhal destek sundu. Alman ordusunun IT uzmanları ve Siber Acil Müdahale Ekibi (CERT) olay  yerinde harekete geçti. Federal Güvenlik Enformasyon Teknolojisi Dairesi (BSI) bünyesindeki CERT de Alman ordusu tarafından bilgilendirildi. Ordu ağındaki bağlantılar incelendi. Mevcut bilgi durumuna göre zarar tespit edilemedi.  Analizler ve soruşturmalar ise devam ediyor. 

“Bild am Sonntag” gazetesine göre geçen yıl milletvekilleri için 142 bin şoförlü araç tahsis edildi. Adı geçen araç filosu şirketi cuma günü Federal Meclis’e siber saldırıyı bildirdi. Saldırganların Federal Meclis üyelerinden özel ikamet adresleri gibi hassas verileri çalmış olabileceğinden şüphe ediliyor. 

Federal Meclis parlamento gruplarına bir mektup yazarak durumu şu şekilde aktardı: “Saldırganlar ve saldırının hedefi bilinmiyor. Şu anda veri merkezinin ilk kez ne zaman tehlikeye atıldığı, verilerin değiştirilip değiştirilmediği veya verilerin sızdırılıp sızdırılmadığı bilinmemektedir.”

+49 - BERLİN

FOTO:  DPA

 

HABERE YORUM KAT