Neo-Naziler'den Reichsbürger'a, Almanya'da binlerce aşırı sağcı aranıyor

Neo-Naziler'den Reichsbürger'a, Almanya'da binlerce aşırı sağcı aranıyor

Sol Parti milletvekili Martina Renner, Almanya'da aşırı sağcılık altında tutuklama emri olan binlerce şüphelinin olduğunu açıkladı.

Almanya’da aşırı sağcı suçlulara yönelik tutuklama emirlerinin sayısının beklenenden daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Sol Parti milletvekili Martina Renner, Federal Hükümet’in verilerine dayanarak şu anda binlerce Neonazi, Reichsbürger ve QAnon destekçisinin arandığını belirtiyor.

Federal Kriminal Dairesi’nin sonbaharda yaptığı anketlere göre, “Reichsbürger/Selbstverwalter” etiketi altında 179 kişi için 244 tutuklama emri bulunuyor. Ancak bu kişilerin sadece 26’sı aşırı sağcı olarak sınıflandırılırken, geri kalanlar “diğer” kategorisinde yer alıyor.

YÜZLERCE TUTUKLAMA EMRİ BULUNUYOR

“Diğer” kategorisindeki vakaların sayısının ise daha da fazla olduğu belirtiliyor. Toplam 449 kişi hakkında 621 ulusal tutuklama emri bulunmakta ve bu kişilerden 110’u şiddet içeren suçlarla ilişkilendiriliyor. Renner, bu kategorinin aynı zamanda QAnon grupları, koronavirüs inkarcıları ve bazı sağcı grupları da içerdiğini ve bu grupların “Yahudi karşıtlığı, ırkçılık ve demokratik süreçlerin reddedilmesi” gibi suçlarda ortak noktalara sahip olduğunu vurguluyor.

İNSANLIK DÜŞMANLIĞINDAN KAYNAKLI

Koronavirüs pandemisi sırasında, güvenlik makamlarının komplo teorisyenlerini aşırılık teorisi kriterlerine göre net bir şekilde kategorize etmemesi nedeniyle diğer kategorisi büyük bir artış gösterdi. Renner, bu kategoride sınıflandırılan suçların çoğunun insanlık düşmanlığından kaynaklandığını ve güvenlik makamlarının kategorizasyonunu eleştirerek, neo-Naziler, Reichsbürger ve QAnon destekçilerine yönelik tutuklama emirlerinin küçümsenmemesi gerektiğini belirtiyor.

Son dönemde tutuklama emriyle aranan Neo-Nazilerin sayısında neredeyse hiç azalma olmadığı ve bu sayının gelecek günlerde artacağı iddia ediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT