Navalny’nin zehirlendiği kesin: İsveç ve Fransa’daki bağımsız laboratuvarlar da teyit etti

Navalny’nin zehirlendiği kesin: İsveç ve Fransa’daki bağımsız laboratuvarlar da teyit etti

Alman hükümeti, Rus muhalif Aleksey Navalny’nin zehirlendiğinin iki ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını bildirdi ve Moskova’ya olayı aydınlatma çağrısını yineledi.

Federal Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Aleksey Navalny’den alınan örneklere Fransa ve İsveç’teki bağımsız laboratuvarlarda toksikolojik testler yapıldığını ve Navalny’nin zehirlendiğinin bu laboratuvarlar tarafından teyit edildiğini belirtti. Bu olayın, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin (CWC) ciddi bir ihlali anlamına geldiğini vurgulayan Seibert, bu nedenle Alman hükümetinin Navalny soruşturmasındaki kanıtların analizine Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünü (OPCW) de dahil ettiğini belirtti. 

Steffen Seibert, bu kapsamda, OPCW’nin de Navalny’den numuneler aldığını ve OPCW’nin referans laboratuvarları tarafından incelenmeleri için gerekli adımları başlattığını aktardı. Seibert, Rusya’ya Navalny’nin zehirlenme olayını açıklığa kavuşturması için yaptığı çağrıyı da yineledi.

NAVALNY’NİN ZEHİRLENMESİ İDDİASI

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos’ta uçağa binen Navalny’nin uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı. Omsk’taki hastaneye kaldırılan Navalny’nin çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

44 yaşındaki Navalny, 22 Ağustos’ta Omsk’tan özel bir uçakla tedavi için Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti. Charite Hastanesi, Navalny’nin sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan uyandırıldığını 7 Eylül’de bildirmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Seibert, 2 Eylül’de, Navalny’nin sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen Navalny, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.

 +49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT